Ben Arad: Askerliği reddetmem Filistinlilerle dayanışmanın bir ifadesi

Ben Arad 18 yaşında. 7 Ekim sonrasında İsrail’de siyasi nedenlerle askerliği reddeden üçüncü genç. O da Tal Mitnick ve Sofia Orr gibi yargılandı; 20 gün askeri hapis cezasına çarptırıldı ve hapse konulacak.

Savaşı ve işgali reddetmek

07 Nisan 2024 – Serdar M. Değirmencioğlu
Ben Arad 18 yaşında. 7 Ekim sonrasında İsrail’de siyasi nedenlerle askerliği reddeden üçüncü genç. O da Tal Mitnick ve Sofia Orr gibi yargılandı; 20 gün askeri hapis cezasına çarptırıldı ve hapse konulacak. Bu ilk cezası ve yeniden ceza verileceği kesin. Tal üç kez, Sofia ise iki kez hapis cezasına çarptırıldı.

“İlkelerim için bedel ödemeye hazırım,” diyen Ben Arad ile yapılan ve 972 Magazin sitesinde 5 Nisan tarihinde yayımlanan söyleşiyi sizler için biraz kısaltarak Türkçeye çevirdim.

***

Ben vicdani reddin konuşulduğu bir ortamda büyümedim ama eleştirel düşünen ve her şeyi sorgulayan biri olacak şekilde yetiştirildim. Herkesin askere gittiği bir aileden geliyorum. Benden iki yaş büyük olan ağabeyim şu an orduda subay. Birçok arkadaşım asker. Etrafımdakiler askerliği reddetme konusunda benimle aynı fikirde değiller ama bazen kimi noktalarda anlaşıyoruz. Etrafımdaki insanların çoğu kararıma saygı duyuyor; doğru olduğunu düşündüğüm bir şey için savaşmamı ve ilkelerim için bedel ödemeye hazır olmamı takdir ediyor.

Önce işgali sorgulayan ve ancak ondan sonra kapitalizm ve sömürgecilik gibi küresel meseleler hakkında düşünmeye başlayan çoğu İsrailli solcudan farklı bir yol izledim. Küçük yaşlardan başlayarak küresel ısınma ve çevre konusunda çok kaygılanıyordum. Bu düşünceler beni antikapitalist bir ideolojiye götürdü; o da beni sömürgecilik karşıtlığına ve oradan da işgale karşı mücadeleye taşıdı.

Savaştan önce zaten askerlik yapmaya uygun olduğumu düşünmüyordum, ancak çok fazla gösteriye gitmedim ve eylemlere katılmadım. Savaş başladıktan sonra kendimi harekete geçmek zorunda hissettim. Bunu yapmanın hem kendime, hem de dünyaya bir borç olduğunu hissettim.

Hamas saldırısının vahşeti, barış ve ortak bir gelecek umudunu ortadan kaldırmaya yönelikti. Bu saldırının İsrailliler üzerindeki etkisi hâlâ güçlü. Pek çok insanın 7 Ekim ardından ilk tepkisi, Hamas’ı güç kullanarak yok etmekten başka çare olmadığını düşünmek oldu. Bunun bir tür çelişki olduğuna inanıyorum: Şiddetin güç kullanılarak yok edilebileceğine inanmıyorum. Saldırılar ve kara harekatı Gazzeliler için sadece acı bir gerçeklik yaratır, açlık ve hastalık yayar. Bu da sadece Hamas’a verilen desteği büyütür; kaybedecek hiçbir şeyi olmayan yeni nesiller üretir. Gazze’nin işgali ve buna karşı verilen direniş sadece şiddet döngüsünü güçlendirir. Terörizme karşı mücadele siyasi bir mücadele olmalıdır.

Ben aslında kimseyi askerliği reddetmeye çağırmıyorum. Vurgulayabileceğim tek şey var: İnsanların algılarını incelemeleri ve sorgulamaları; mümkün olduğunca eleştirel düşünmeleri gerek. Askere gidenler, bunun anlamı ve önemi hakkında derinlemesine düşünmeye çalışmalı. Bence askere gitmek siyasi bir eylem. Ama insanlar bunu böyle görmüyorlar. Askere gidiyorlar çünkü yasa böyle, çünkü zorunlu askerlik var. İnsanların eylemlerini ve algılarını çok dikkatli incelemelerini istiyorum.

Askerliği reddetmem dayanışmanın bir ifadesi. Gazzeliler ve genel olarak Filistinlilerle dayanışma içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Barışa ancak gerilimi düşürmek ve yan yana durmak için çalışırsak ilerleyebiliriz. Bu çaba olmadan ilerleyemeyiz.

Şu anda toplumda bir yabancılaşma olduğuna kuşku yok. Var olan ortamda halkın duymayı reddettiği terimlerle konuştuğunuzda örneğin Gazze’de öldürülen 13 bin çocuktan bahsettiğinizde bu bir yabancılaşma hissi yaratıyor. Ben, zulüm görmek veya hapis yatmaktan çok bundan korkuyorum.

Şu anda hapiste olan retçilerden Sofia ile hapishane deneyimi ve reddine yönelik tepkilerle nasıl başa çıktığı hakkında konuştum. Birisi ona çözüm olarak ne önerdiğini sorduğunda nasıl yanıt verdiğini sordum. Bu biraz zor bir soru, çünkü savaş sona erdiğinde ne olması gerektiğini hayal etmek çok fazla hayal gücü gerektiriyor. Sofia, biz gençlerin her şeyden haberdar dünya liderleri olmadığımızı ve sadece kısıtlı bilgimizle konuşabileceğimizi söyledi. Olası çözümleri düşünmek için önce savaşı durdurmalı ve bugünün ötesini görmeyi zorlaştıran sisi ortadan kaldırmalıyız.

Hapse giderken Otomatik Portakal kitabını götürmeyi planlıyorum. Umarım izin verirler, çünkü şiddet içerikli bir kitap ve bu yüzden el koyabilirler. Bunun dışında Komünist Manifesto, felsefe kitapları ve çok sayıda CD (Pink Floyd, biraz Beatles ve Radiohead) götüreceğim.

Kaynak: Evrensel

**

İsrailli Reddedenleri/Vicdani Retçileri Destekleyin!

İSRAİLLİ REDDEDENLER TAL MİTNİCK, SOFİA OR VE BEN ARAD

TAL, SOFIA VE BEN’E DESTEK VE TEŞEKKÜRLERİNİZİ GÖNDERİN

AŞAĞIDAKİ MEKTUBA ADINIZI EKLEYİN VE YALNIZ OLMADIĞINI BİLDİREN KİŞİSEL BİR MESAJ YAZIN!
26 Aralık 2023’te 18 yaşındaki İsrailli Tal Mitnick, İsrail ordusuna alınmayı reddettiği için 30 gün hapis cezasına çarptırıldı. Tal cezaevine girmeden önce, “Zulmün ve kan dökme döngüsünün devamında yer almak değil, doğrudan çözüm için çalışmak istiyorum.” dedi.

Tal’in orduya rapor vermeyi üçüncü kez reddettiği ve üçüncü kez hapis cezasına çarptırıldığı hafta, ona genç arkadaşı Sofia Orr da katıldı. “İsrail’in özellikle savaş sırasında Filistin halkına uyguladığı şiddet içeren baskı ve apartheid politikalarına katılmayı reddediyorum” dedi.

1 Nisan’da Tal ve Sofia’ya Ben Arad katıldı. “Adım Ben Arad. 18 yaşındayım ve IDF’ye katılmayı reddediyorum. Anlamsız öldürmeye, kasıtlı açlık ve hastalık politikasına, askerlerin, sivillerin ve rehinelerin kurban edilmesine karşı çıkıyorum… Biz, bizi temsil eden yozlaşmış hükümetlerin ve kuruluşların sahip olmadığı büyük bir güce sahibiz. Bu nedenle, değişim baskısı bizden gelmelidir.” Ben’in Reddetme Açıklaması şöyleydi.

Varsa, bu çabanın destekçisi olarak kuruluşunuzu veya inanç kurumunuzu buraya ekleyin .

FOR’un ve vicdani reddin tarihçesi ve şu anda Gazze’de yaşanan savaşla ilgisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Kime: İsrailli Reddedenler Tal Mitnick, Sofia Or ve Ben Arad
Gönderen: [Adınız]

Ülkelerin askeri çabalarını meşrulaştırmak için kullandıkları savaş yanlısı histeriye rağmen vicdani ret, barışa kararlı olanlar için cesur bir seçenek olmaya devam ediyor. Filistinlilere yönelik devam eden soykırım dünyanın gözleri önünde gözler önüne serilirken, sizin bu cesur ama sevilmeyen yolu seçmeniz, bugün yazılan tarihin sayfalarına iyi bir iz bırakıyor.

Reddetme davranışlarınız, Saint Maximilianus (kaydedilen en eski vicdani ret eylemi), Nobel Ödülü sahibi ve pasifist Jane Adams, sivil haklar liderleri Bayard Rustin, James Lawson, “iyi baş belası” Kongre Üyesi John Lewis ve diğerleri gibi devlerin omuzlarında duruyor. tarih boyunca şiddeti ve savaşı reddeden birçok kişi.

Size teşekkür ediyoruz, dualarımızı ve desteğimizi gönderiyoruz ve cesur davranışlarınızın daha fazla İsrailliye size katılmaya ve gidişatı savaştan barışa çevirmeye ilham vereceğini umuyoruz.

Barışa doğru,

Kaynak: Action Network

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org