BM: 2013’te 7’si resmi ordu, 51 farklı silahlı grup çocukları savaştırdı

Yeni açıklanan BM raporuna göre 2013’te resmi ordular ve silahlı gruplar çocukları savaştırdı, öldürdü veya sakat bıraktı. Bütün çatışma bölgeleri içinde, çocuk olmanın en zor olduğu ülke ise Suriye.

Utanç karnesi

Yeni açıklanan BM raporuna göre 2013’te resmi ordular ve silahlı gruplar çocukları savaştırdı, öldürdü veya sakat bıraktı. Bütün çatışma bölgeleri içinde, çocuk olmanın en zor olduğu ülke ise Suriye.

02 TEMMUZ 2014, 23:55
ÖLDÜLER VEYA SAKAT KALDILAR

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun’un çatışmalarda çocukların korunmasından sorumlu özel temsilcisi Leyla Zerrougui, 2013 yılına ilişkin hazırlanan raporu açıkladı. Rapora göre dünyada geçen yıl incelenen 23 çatışma bölgesinde çocukların savaştırıldığı, öldürüldüğü, sakat bırakıldığı ve cinsel istismara maruz kaldığı tespit edildi.

RESMİ ORDULAR BİLE İŞİN İÇİNDE

Rapora göre 7 ülkenin milli ordusu ile Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan ve Suriye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerde faaliyet gösteren 51 farklı silahlı grup çocukları silah altına alarak savaşlarda kullandı. Nijerya’da Boko Haram örgütünün hastane ve okullara düzenlediği saldırı ve çocukları öldürmesi nedeniyle bu yılki listeye girdi.

SURİYE’DE ÇOCUK OLMAK ZOR

İnceleme sonuçlarına göre Suriye’de rejim, ayrım gözetmeksizin sivil nüfusa saldırı düzenleyip çok sayıda çocuğu öldürdü ya da yaraladı. Ülkede çatışmaların başlamasından bu yana öldürülen çocuk sayısının 10 bini aştığını vurgulayan Zerrougui, ‘Dünyada çocuk olmanın en tehlikeli olduğu yerlerden birisi Suriye’ dedi.

Uyguladıkları şiddeti tasvir etmek bile zor

Nijerya’da kız öğrencilerin kaçırılmasına değinen rapora göre Boko Haram, çocuklara karşı ‘tasvir edilemez’ şiddet uyguluyor. ‘Kaçırılan kızların kaderi konusunda ciddi endişe duyuyorum’ diyen BM özel temsilcisi Zerrougui, 2013’de özellikle Afganistan, Suriye ve Irak’ta öldürülen ve sakat bırakılan çocuk sayısında ciddi artış görüldüğünü kaydetti.

İsrail’de ordu yerleşimci el ele

İşgal altındaki Filistin topraklarında çocuklara yönelik işlenen suçlara ilişkin de bilgiler içeren rapora göre, İsrail tarafından geçen yıl 6 erkek, 2 kız toplam 8 Filistinli çocuk öldürüldü, bin 265’sı da yaralandı. Olayların çoğunda İsrail güvenlik güçleri, bazılarında ise illegal yerleşimciler suçların failleri arasında yer aldı.

yenisafak.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org