BM: Etiyopya “insanlık suçu” işliyor, yılbaşından bu yana hava saldırılarında 108 sivil öldü

Etiyopya’da hükümet güçleriyle Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) üyeleri arasındaki çatışmalar sonucunda isyancılar, ülkenin kuzeyindeki Amhara ve Afar eyaletlerinden çıkarılmıştı. Ancak Etiyopya, Tigray eyaletine yeniden operasyonları başlattı.

BM: Etiyopya’nın Tigray bölgesinde yılbaşından bu yana düzenlenen hava saldırılarında 108 sivil öldü

14/01/2022
Birleşmiş Milletler (BM) Etiyopya’nın Tigray bölgesinde, ocak ayı başından bu yana düzenlenen hava saldırılarında 108 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Temsilcisi Elizabeth Throssell, Etiyopya Hava Kuvvetleri tarafından düzenlenen sivillere yönelik hava saldırılarının “insanlık suçu” olarak değerlendirilebileceği uyarısında bulundu.

Throssell Cenevre’de basına yaptığı açıklamada, “Etiyopya’nın Tigray bölgesindeki hava saldırılarından kaynaklanan sivil kayıplar ve sivillere ait taşınmazların imha edilmesiyle ilgili olarak almaya devam ettiğimiz çok sayıda rahatsız edici rapor bizi ciddi bir şekilde endişelendiriyor.” dedi.

Elizabeth Throssell, ocak ayı başından bu yana süren hava saldırılarında 108 sivilin öldüğü, 75’inin ise yaralandığı bilgisini paylaştı.

Etiyopya’da neler oluyor?
Etiyopya’da hükümet güçleriyle Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) üyeleri arasındaki çatışmalar son 14 ay içinde şiddetlenirken, iç savaş bu ülkede büyük bir insani drama yol açtı.

İsyancıları ülkenin kuzeyindeki Amhara ve Afar eyaletlerinden çıkaran Etiyopya, Tigray eyaletine yeniden operasyonlara başlattı.

Ülkenin kuzeyinde Kasım 2020’de başlayan 1 yılı aşkın süredir devam eden çatışmalar, yaklaşık 2,5 milyon kişiyi yerinden etti, bölgede 6 milyona yakın kişi acil yardıma ihtiyaç duyuyor.

Bir yılı aşkın süredir iç savaşın yaşandığı Etiyopya’da, barışın tesis edilmesi için ilk kez 29 Aralık 2021’de, 11 kişiden oluşan Ulusal Diyalog Komisyonu kurulmuştu.

Kaynak: Euronews

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org