BM İnceleme Heyeti Gönderiyor: “Hiçbir Yasak Konulmamalı”

Birleşmiş Milletler, operasyonlarda meydana gelen hak ihlallerini incelemek üzere heyet taleplerinin kabul edildiğini ve en kısa zamanda bir heyetin gönderileceğini açıkladı.

BM İnceleme Heyeti Gönderiyor

Birleşmiş Milletler, operasyonlarda meydana gelen hak ihlallerini incelemek üzere heyet taleplerinin kabul edildiğini ve en kısa zamanda bir heyetin gönderileceğini açıkladı.

Cenevre – BİA Haber Merkezi 16 Mayıs 2016, Pazartesi 14:30
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserinin “Türkiye’nin güneydoğusundaki operasyonlarda silahsız sivillerin vurulduğuna dair raporlar olduğunu” söyleyerek bağımsız araştırmacılara izin verilmesi çağrısı kabul edildi.

İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville’in imzasıyla 13 Mayıs’ta resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Türkiye Dışişleri Bakanlığının bir mektupla araştırma ve inceleme için kendilerini davet ettikleri ifade edildi.

Birleşmiş Milletler Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad al-Hussein, 10 Mayıs’taki açıklamasında Türkiye’ye, güvenlik güçlerinin uyguladığı insan hakları ihlallerinin incelenmesi için bağımsız soruşturmacılara izin vermesi çağrısında bulundu.

Komiserliğin açıklamasında, Dışişleri Bakanlığının geçen hafta kendilerine ulaşan mektubunda, “Hükümetin Komiserlikten bir heyeti ağırlamaktan memnuniyet duyacağının belirtildiği” yer aldı.

Açıklamada şu bilgiler yer aldı:

“İnsan Hakları Yüksek Komiseri de geçen Çarşamba günü Türkiye hükümetine gönderdiği mektupta, anlaşmalara göre BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nden bir heyete ülkeye giriş izni vermesi ve heyetin uluslararası hukukun ihlal edildiği iddialarını bağımsız şekilde incelemesi talebimizi yineledi.

“Talepte, BM İnsan Hakları heyetinin araştırması için gereken tüm izinlerin verilmesi, heyetin operasyonlardan etkilenen halkla, yetkililerle görüşebilmesi ve etkilenen alanlara girebilmesi, belgelere ulaşabilmesiyle ilgili hiçbir yasaklamanın konulmaması gerektiği belirtildi.”

“En kısa zamanda bir heyet yollamak için hazırız. Dışişleri Bakanlığı açıklamasına göre heyetin araştırmasının, Türkiyeli yetkililerce hoş karşılanmasını ve desteklenmesini bekliyoruz.”

Cizre’deki bodrumların araştırılmasını istedi

Zeid Raad al-Hussein “kendisine, Türkiye’nin güneydoğusundaki güvenlik operasyonları sırasında silahsız sivillerin askeri araçlardaki keskin nişancılarca vurulduğuna dair raporlar ulaştığını” söylemişti.

“Türkiye’nin vatandaşlarını şiddet eylemlerinden koruması yönünde bir görevi varken, yetkililerin, güvenlik ya da terörle mücadele operasyonları sırasında her zaman insan haklarına saygılı şekilde davranması çok önemli.”

BM, Şırnak’ın Cizce ilçesinde güvenlik güçlerince etrafı sarılmış bodrumlarda mahsur kalan 100’den fazla insanın yakılarak öldürüldüğüne dair raporların da araştırılmasını istemişti. (AS)

http://bianet.org/bianet/insan-haklari/174822-bm-inceleme-heyeti-gonderiyor

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org