BM raporu: IŞİD’in kaçak silahları Türkiye üzerinden geçiriliyor

BM Güvenlik Konseyi’nin ‘El Kaide Yaptırımlar Komitesi’ne destek sağlayan biriminin raporunda, IŞİD’in elindeki silahların bir bölümünün Türkiye üzerinden geçtiği belirtildi.

BM raporu: IŞİD’in kaçak silahları Türkiye üzerinden geçiriliyor

30/12/2014 11:29
BM Güvenlik Konseyi’nin ‘El Kaide Yaptırımlar Komitesi’ne destek sağlayan biriminin raporunda, IŞİD’in elindeki silahların bir bölümünün Türkiye üzerinden geçtiği belirtildi.

RADİKAL – Suriye’deki radikal gruplara gönderilen silahların Türkiye üzerinden geçirildiği, ilk kez Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’yle ilişkili bir kuruluşun raporunda da yer aldı. Konsey’in ‘El Kaide Yaptırımlar Komitesi’ne destek sağlayan “Analitik Destek ve Yaptırımları İzleme Birimi”nin, raporunda “IŞİD’in çok iyi silahlandığı” belirtilerek şöyle denildi: “Bunların çoğu Irak ya da Suriye silahlı kuvvetlerinin teçhizatıdır veya öncelikle Türkiye üzerinden geçirilen kaçak silahlardır.” Cumhuriyet gazetesinden Fırat Kozok ve Duygu Güvenç’in haberine göre, aynı raporda, El Nusra’nın para kaynaklarından birinin Türkiye sınırındaki haraç olduğu vurgulandı. Raporun Ankara ’da rahatsızlık yarattığı belirtiliyor.

Birimin, “IŞİD, El-Nusra Cephesi ve El-Kaide’yle bağlantılı diğer kişi, grup ve oluşumlardan kaynaklanan tehdit ve alınabilecek tedbirlere ilişkin tavsiyeler” çerçevesinde hazırladığı raporda, IŞİD’e giden silahlar konusunda çarpıcı saptamalar yapıldı ve Türkiye’yi ilgilendiren iki kritik bölüm yer aldı.

Raporda, IŞİD’in elindeki silah gücünden söz edilirken, IŞİD ve El Nusra’nın özellikle geleneksel silahlarla dolu bir çatışma bölgesinde faaliyet göstermeleri nedeniyle çok iyi silahlanmış gruplar olduğu belirtiliyor. “Özellikle Irak Hükümeti’ne ait yüklü miktarda ağır silaha el koymuş olan IŞİD, tam teçhizatlı bir gruptur” denilen raporda, Türkiye üzerinden silah geçtiği şöyle anlatılıyor:

“Ayrıca IŞİD ordusunda geleneksel savaş deneyimi olan ve tank ve ağır silahlar da dahil pek çok silah sistemine hâkim savaşçılar bulunmaktadır. Silah ve teçhizat, 1980’ler ve 1990’larda depolanmış mühimmatın yanı sıra daha yeni malzemelerden oluşmaktadır. Bunların pek çoğu ya Irak ya da (daha nadiren) Suriye Arap Cumhuriyeti’nin silahlı kuvvetlerinin el konulmuş teçhizatıdır veya öncelikle Türkiye üzerinden geçirilen kaçak silahlardır.”

Raporun yazım aşamasında Türkiye’den görüş alınmadığı ayrıca diplomatik kaynakların, ‘raporun bağlayıcılığı olmadığını’ savunduğu belirtiliyor.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/bm_raporu_isidin_kacak_silahlari_turkiye_uzerinden_geciriliyor-1261814

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org