BM, “sivil ölümler endişe verici” dedi, Musul operasyonuna ara verildi

Irak İnsan Hakları Gözlemevi, Musul’un batısında en az 500 sivile ait cesedin mahalle ve caddelerde mahsur kaldığını açıklamıştı.

Irak Ordusu Musul operasyonuna ara verdi

25 Mart 2017 Cumartesi 16:35
Irak Ordusu, sivil kayıplar arttığı için Musul operasyonuna ara verildiğini açıkladı

Irak Ordusu, 17 Ekim 2016’da başlayan Musul operasyonuna sivil kayıplar nedeniyle ara verdiğini açıkladı.

Irak Federal Polisi Sözcüsü, sivil ölüm oranının yükselmesinden dolayı Musul’un batısının IŞİD’den alınması için yürütülen operasyonun durdurulduğunu belirtti.

Reuters ajansının aktardığına göre, Irak Federal Polisi Sözcüsü, “Eski Kent’te çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesi sonrası planlarımızı yeniden gözden geçirmek için operasyonlara ara vermek zorunda kaldık. Yeni saldırı plan ve taktikleri hazırlama vakti.” ifadelerini kullandı.

Irak İnsan Hakları Gözlemevi, Musul’un batısında en az 500 sivile ait cesedin mahalle ve caddelerde mahsur kaldığını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler’den bugün yapılan açıklamada, Musul’dan gelen sivil ölümü haberlerinin endişe verici olduğu belirtildi.

Irak İnsan Hakları Gözlemevi tarafından açıklanan henüz doğrulanmamış raporlara göre 19 Şubat’tan bu yana Musul’da, Irak ordusu ve koalisyon güçlerinin ya da IŞİD’in düzenlendiği saldırılarda 700 civarında sivil yaşamını yitirdi.

Musul’u IŞİD’den kurtarma operasyonu 17 Ekim’de başlatılmıştı. (Kaynak: Sputnik)

Kaynak: Demokrat Haber

**

Af Örgütü: “Iraklı yetkililerin defalarca sivillerden bölgeden kaçmak yerine evlerinde kalmalarını talep etmesini göz önünde bulundurursak, koalisyon güçlerinin bu saldırıların büyük olasılıkla çok sayıda sivilin ölümüne neden olabileceğini biliyor olduklarını söyleyebiliriz. Orantısız ve hedef gözetmeyen saldırılar uluslararası insan haklarına aykırı ve savaş suçu sayılabilir.” – İlke Haber

**

ABD: Musul’da sivillerin öldüğü binaları koalisyon uçakları vurdu – Demokrat Haber

**

‘Musul operasyonunda 4 bine yakın sivil yaşamını yitirdi’ – Demokrat Haber

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org