BM: ‘Sadece Peşmerge güçleri hiçbir suça bulaşmadı’

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği-UNAMI tarafından Irak’taki savaşa yönelik olarak yayınlanan raporda sadece Peşmerge güçlerinin hiçbir suça bulaşmadığına dikkat çekildi. Raporda, IŞİD’in yanı sıra Şii Heşdul Şeibî milislerinin de insanlık dışı suçlar işlediğine vurgu yapıldı.

19 Mart 2015 Perşembe 16:09
Irak’ta 11 Ağustos-10 Aralık 2014 tarihlerin arasındaki çatışmalarla ilgili olarak UNAMI tarafından bir rapor yayınlandı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği-UNAMI tarafından Irak’taki savaşa yönelik olarak yayınlanan raporda sadece Peşmerge güçlerinin hiçbir suça bulaşmadığına dikkat çekildi.

Irak’ta 11 Ağustos-10 Aralık 2014 tarihleri arasındaki çatışmalarla ilgili olarak UNAMI tarafından bir rapor yayınlandı.

Raporda, çatışmalarda yer alan diğer güçlerin aksine sadece Peşmerge güçlerinin hiçbir insanlık dışı suça bulaşmadığına dikkat çekildi.

Yayınlanan rapora yönelik bir açıklama yapan Federal Kürdistan Uluslararası Raporları Değerlendirme ve Cevaplandırma Kurulu Başkanı Dîndar Zebarî; “Kürdistan Bölge Hükümeti olarak yayınlanan bu rapordan dolayı çok memnunuz. Bu rapor ayrıca, Peşmerge güçlerine yönelik suçlamalar ortaya atan bazı kesimlere bir cevap niteliğindedir” dedi.

UNAMI’nin raporunda ayrıca bölgede IŞİD’in yanı sıra Şii Heşdul Şeibî milislerinin de insanlık dışı suçlar işlediğine vurgu yapıldı.

http://www.ilkehaber.com/haber/bm-sadece-pesmerge-gucleri-hicbir-suca-bulasmadi-32241.htm

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org