BM: Sudan’da, çatışmalardan dolayı nüfusun yarısı yani 25 milyon insan insani yardıma ihtiyaç duyuyor

Üst düzey bir insani yetkili, bölgedeki kötüleşen durumu “Dünyanın cehennemi” olarak tanımlarken, Birleşmiş Milletler insan hakları şefi, Sudan’ın Kuzey Darfur bölgesinde artan şiddetten duyduğu dehşeti dile getirdi.

Sudan’ın El-Fasher bölgesinde şiddet tırmanırken ‘Yeryüzünde Cehennem’

BM, ‘kıtlık yaklaşırken’ savaşın harap ettiği Sudan için aranan fonların yalnızca yüzde 12’sini aldığını açıkladı.

Üst düzey bir insani yetkili, bölgedeki kötüleşen durumu “Dünyanın cehennemi” olarak tanımlarken, Birleşmiş Milletler insan hakları şefi, Sudan’ın Kuzey Darfur bölgesinde artan şiddetten duyduğu dehşeti dile getirdi.

Sudan Silahlı Kuvvetleri’nin (SAF) Batı Darfur bölgesindeki son kalesi olan şehir için yakınlardaki çatışmaların topyekün bir savaşa dönüşeceği korkusuyla, yüz binlerce yerinden edilmiş insan temel malzeme olmadan El-Fasher’e sığınıyor.

Bölgesel ve uluslararası güçler tarafları 13 ay süren savaşın sona ermesi için müzakere yapmaya çalışırken, buranın ele geçirilmesi rakip Hızlı Destek Güçleri (RSF) için büyük bir destek olacak.

BM’nin Sudan’daki insani yardım koordinatörü yardımcısı Toby Harward, Al Jazeera’ye şu anda el-Fasher’da bulunan insanların “durumun Dünya’daki cehennem gibi olduğunu, her an hayatlarını kaybedebileceklerini” söylediğini söyledi.

Cuma günü yaptığı açıklamada, “Aktif çatışma sürüyor, Hızlı Destek Kuvvetlerinin topçu saldırılarının yanı sıra Sudan Silahlı Kuvvetlerinin hava bombardımanları da yeni yer değiştirmelere yol açıyor” dedi. “İnsanlar daha güvenli bölgelere ulaşmak için kaçmaya çalışıyor ama bunu yapmak çok çok zor.”

BM insan hakları ofisi, geçen haftadan bu yana El-Fasher çevresinde en az 58 kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Sözcü Ravina Shamdasani, BM Yüksek Komiseri Volker Turk’ün bu hafta Genelkurmay Başkanı General Abdel Fattah al-Burhan ve RSF lideri Mohamed Hamdan Dagalo ile telefon görüşmeleri yaptığını ve onları gerilimi düşürmeye çağırdığını söyledi.

Cuma günü Cenevre’de düzenlenen bir basın toplantısında Shamdasani, 1,8 milyondan fazla sakinin ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin şu anda kuşatıldığı ve yakın bir kıtlık riskiyle karşı karşıya olduğu El-Fasher’deki çatışmaların “siviller üzerinde felaket etkisi yaratacağı” konusunda uyardı. ve toplumlararası çatışmaları derinleştirerek, feci insani sonuçlar doğuracaktır”.

Her gün 1.000 yeni mülteci
Harward, her gün yaklaşık 1000 yeni mültecinin Darfur’dan komşu Çad’a doğru sınırı geçtiğini söyledi.

“Neden geçtikleri sorulduğunda Darfur’da kalmaları halinde hayatta kalacak yiyeceklerinin olmadığını söylüyorlar” dedi.

“Darfur’daki çatışma daha da kötüleşirse, halihazırda Sudan’dan kaçan 900.000’den fazla mülteciye ev sahipliği yapan Çad’a giden mültecilerin sayısının katlanarak arttığını göreceğiz.”

Savaşan taraflar arasında arabuluculuk çabaları devam ederken, bağışçılardan insani yardım için gereken fonun bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulundu.

BM’nin Sudan’daki mukim ve insani yardım koordinatörü Clementine Nkweta-Salami, El Cezire’ye yaptığı açıklamada, çok ihtiyaç duyulan yardımın Sudan’a girişini güvence altına almaya yönelik görüşmelerin “devam ettiğini” söyledi.

Nkweta-Salami, “Ülkenin her yerine erişimimizi kolaylaştırmamıza yardımcı olmak için ilgili herkesle iletişim kurmaya çalışıyoruz” dedi. “Elbette zaman önemli bir faktör. Zamana karşı yarışıyoruz; Darfur’da 18 milyon insan gıda güvenliği açısından çok zor durumda.”

Nkweta-Salami, gıda ve diğer malzemelerin teslimatının “olabildiğince hızlı” olması gerektiğini söyledi.

Ancak “birçok düzeyde engellerle karşı karşıyayız” diye ekledi.

Bu arada BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) sözcüsü Jens Laerke, Cuma günü itibarıyla Sudan için aranan 2,7 milyar doların yalnızca yüzde 12’sinin toplanabildiğini söyledi.

Laerke gazetecilere verdiği demeçte, “Bu felaket derecede yetersiz fonlanmış bir çağrıdır” dedi.

“Sudan’da nüfusun yarısı yani 25 milyon insan insani yardıma ihtiyaç duyuyor. Kıtlık yaklaşıyor. Hastalıklar yaklaşıyor. Özellikle Darfur’da çatışmalar sivillerin üzerine yaklaşıyor.”

BM, savaşın başladığı Nisan 2023’ten bu yana Sudan genelinde 15.000’den fazla insanın öldürüldüğünü ve 8,8 milyondan fazla insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını tahmin ediyor.

Kaynak: El Cezire

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org