Darfur’da, ordu ile SLA arasındaki çatışmalar nedeniyle 40bin sivil BM’ye sığındı

Darfur’da Sudan ordu birlikleri ile Sudan Kurtuluş Ordusu (SLA) arasında Ocak ayı ortalarında başlayan çatışmalar şiddetleniyor. Bugüne kadar Sortony’deki BM askeri üssüne sığınanların sayısının 40 bine yaklaştığı duyuruldu.

Darfur’da insanlık dramı: On binlerce sivil BM’ye sığındı

SORTONY – ANF /ANF 2016-02-09 07:20:05
Sudan’ın Darfur bölgesinde diktatör Ömer el Beşir’e bağlı ordu birlikleriyle isyancı SLA üyeleri arasındaki çatışmalar nedeniyle on binlerce sivil yerlerinden edildi. Birleşmiş Milletler (BM), çatışmalar nedeniyle mülteci konumuna düşen kişilerin sayısının artmasından endişe ediyor.

Darfur’da Sudan ordu birlikleri ile Sudan Kurtuluş Ordusu (SLA) arasında Ocak ayı ortalarında başlayan çatışmalar şiddetleniyor. Sudan’daki BM Temsilcisi Samantha Newport, bugüne kadar Sortony’deki BM askeri üssüne sığınanların sayısının 40 bine yaklaştığını duyurdu.

Cebel Marra bölgesindeki çatışmalara dikkat çeken BM Temsilcisi, bu bölgede ise yaklaşık 50 bin kişinin yerlerini terk etmek zorunda kaldıklarından endişe edildiğini söyledi.

BM İnsani Yardım Koordinatörü Marta Ruedas ise, çatışmalar nedeniyle kaçan sivillerin tüm imkanlardan yoksun halde olduklarını söyledi.

Cebel Marra bölgesinde Sudan ordusu ile SLA gerillaları arasındaki çatışmalar 3 haftadan bu yana devam ediyor. Ordu birlikleri SLA’ya ağır silahlar ve uçaklarla saldırıyor.

Ömer el Beşir liderliğindeki Sudan’da Darfur bölgesinde yaşayan Arap olmayan halklar ile ordu arasındaki çatışmalar 2003 yılında başlamıştı. Araplar dışındaki halklara baskı yapıldığını savunan SLA ile ordu arasındaki savaş nedeniyle şimdiye kadar 300 bin kişi hayatını kaybetti.

El Beşir’in Darfur’da Cancavidler olarak adlandırılan Arap milisler eliyle soykırım yaptığı biliniyor. Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi, El Beşir hakkında Darfur’da ‘soykırım’, ‘savaş suçu’ ve ‘insanlığa karşı suç işlemek’ gibi suçlardan tutuklama kararı çıkarılmıştı.

ANF
http://www.bestanuce7.xyz/243858/darfurda-insanlik-drami-on-binlerce-sivil-bmye-sigindi&dil=tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org