BM, Tamil katliamının araştırılması için özel mahkeme istedi

“Araştırmalarımız, 2002-2011 yılları arasında Sri Lanka’da korkunç boyutlardaki suç ve insan hakları ihallerini ortaya çıkardı. Bunlar arasında gelişigüzel bombalama, yargısız infazlar, kaybettirmeler, işkence, cinsel şiddet ve çocukların silahaltına alınması gibi suçlar bulunuyor”

BM Sri Lanka için özel mahkeme istedi

CENEVRE – ANF /ANF 2015-09-17
Birleşmiş Milletler (BM), Sri Lanka’da 26 yıl süren iç savaş sırasında gerçekleşen katliam ve savaş suçu iddialarının araştırılması için özel bir mahkemenin oluşturulmasını istedi.
2009 yılında Tamil gerillalarının uluslararası işbirliğiyle kuşatılmasına ve askeri olarak yenilmelerine kadarki süreçte yaşananlara ilişkin rapor dün Cenevre’de açıklandı. Raporu açıklayan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin, 1984 yılında Sri Lanka ordusu ile Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları (LTTE) arasında başlayan çatışmalarda ağır insan hakları ihlalleri yaşandığını söyledi.

Uluslararası avukatlar, savcılar ve hakimlerden oluşan bir karma mahkeme kurulması gerektiğini kaydeden Zeyd, “Araştırmalarımız, 2002-2011 yılları arasında Sri Lanka’da korkunç boyutlardaki suç ve insan hakları ihallerini ortaya çıkardı. Bunlar arasında gelişigüzel bombalama, yargısız infazlar, kaybettirmeler, işkence, cinsel şiddet ve çocukların silahaltına alınması gibi suçlar bulunuyor” diye konuştu.

Sri Lanka’ya ilişkin hazırladıkları raporda önemli bulguların olduğunu söyeyen Zeyd, iç savaş sırasında yaşananların uluslararası hukuk tarafından suç olarak kabul edildiğini vurguladı.

BM raporunda, Sri Lanka güvenlik güçlerinin birçok sivil, insani yardım çalışanı ve gazetecilerin ölümünden sorumlu olduğuna dikkat çekildi.

LTTE’nin silahlı özgürlük mücadelesi 1984-2009 yılları arasında sürmüştü. Yaklaşık 28 bin Tamil gerillasının yaşamını yitirdiği savaşta Sri Lanka ordusunun uluslararası desteğe sahip olması avantaj sağlıyordu.

Gerillaların yıllarca hakimiyet kurduğu kuzeydeki kara ve deniz alanlarındaki güçleri 2004 yılı sonundaki tsunami felaketinde ciddi zarar görmüştü. Daha sonra LTTE gerillalarının önemli bir kısmını etrafında toplayan Karuna Amman, örgüt içindeki en önemli bölünmeye yol açmış ve devlet ile işbirliğine gitmişti.

LTTE’nin kurucu lideri Velipullai Prabhakaran da, 2009 yılındaki son büyük katliam operasyonunda yaşamını yitirmişti.

Gerillaların askeri yenilgiyi kabul etmesinden sonra da Sri Lanka ordusunun katliamları devam etmişti.
ANF

– See more at: http://www.bestanuce.info/209580/bm-sri-lanka-icin-ozel-mahkeme-istedi&dil=tr#sthash.HpaRdWLk.dpuf

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org