BM, Yemen “çöküşün eşiğinde” dedi ve taraflara ateşkes çağrısı yaptı

BM Genel Sekreteri Ban-Ki mun, “Sivillere ve hastane, insani yardım depoları ve BM kampları dahil sivil altyapıya yönelik saldırılar kabul edilemez ve uluslararası hukuka aykırıdır.” dedi.

Yemen çöküşün eşiğinde

DIŞ HABERLER SERVİSİ
2 Mayıs 2015, Cumartesi
BM Genel Sekreteri Ban-Ki mun, çokuluslu bir askerî operasyon ile iç savaşın yaşandığı Yemen’e engellemeler nedeniyle hiçbir yardım ulaştıramadıklarını açıkladı. G.Koreli lider, 24 milyonluk ülkedeki sağlık, su ve kanalizasyon sistemleri ile iletişim hizmetlerinin “çöküşün eşiğinde” olduğu uyarısı yaptı.

Birleşmiş Milletler, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun İran destekli Husi milislerine karşı bir ayı aşkın süredir hava operasyonları düzenlediği Yemen için alarm verici uyarılarda bulundu. BM Genel Sekreteri Ban-Ki mun, hava operasyonları ve çatışmaların siviller üzerindeki ‘yıkıcı etkisi’ konusunda ‘çok endişeli’ olduğunu belirtti. Ban, önceki gün yaptığı yazılı açıklamada Yemen’de son altı hafta da 1.200’den fazla insanın hayatını kaybettiğini, 300 bini aşkın kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını ifade ederek, tüm taraflara sivilleri korumak için ateşkes çağrısı yaptı.

Şii Husi milislerle Suudi Arabistan’ın desteklediği Yemen Cumhurbaşkanı Hadi Mansur’a bağlı güçler arasında çatışmaların son birkaç gündür daha da şiddetlendiği güneydeki Aden’de ailelerin bombardıman ile keskin nişancılar arasında kapana kısıldığını kaydeden BM Genel Sekreteri, “Sivillere ve hastane, insani yardım depoları ve BM kampları dahil sivil altyapıya yönelik saldırılar kabul edilemez ve uluslararası hukuka aykırıdır.” dedi. Yemen’e yönelik deniz ve hava ablukası sebebiyle bu ülkeye gıda, yakıt ve tıbbî yardım gönderemediklerini ifade ederek, “Yemen’in sağlık, su, kanalizasyon sistemleri ve iletişim hizmetleri çöküşün eşiğinde.” uyarısını yaptı. Yakıt tedariki sağlanamaması halinde insani yardım operasyonlarının birkaç gün içinde durmak zorunda kalacağını ifade etti. Abluka sebebiyle zaten çok kısıtlı miktarda yardım gönderilebilen Yemen’de yakıt sıkıntısından dolayı bu yardımları dağıtma konusunda sorun yaşanıyor. Su pompaları çalıştırılamıyor, soğuk hava depolarındaki ilaçlar bozuluyor. 25 milyonluk ülkede nüfusun yarıdan fazlası dış yardımlarla hayatını idame ettirebiliyor. Birçok mahallenin yerle bir olduğu ülkenin ikinci büyük şehri Aden’de pirinçten başka gıda maddesi kalmadığı, başkent Sana’da insanların yakıt alabilmek için gece kuyruklarda uyudukları ifade ediliyor.

İran ile Suudi Arabistan arasında bölgesel bir savaşı tetiklemesinden endişe edilen Yemen’de ne taraflar birbirine kesin üstünlük sağlayabiliyor ne de siyasi çözüm için ciddi bir çaba harcanıyor. S.Arabistan’ın, uluslararası baskılara rağmen hava operasyonlarını artırması Husileri mağlup etme kararlılığının göstergesi olarak değerlendiriliyor. Riyad’ın Aden ve Taiz’de Husilere karşı savaşan gruplara silah sevkiyatını da hızlandırdığı, milislere karşı savaşmak üzere bazı Yemenli aşiretlere askeri eğitim verdiği iddia ediliyor. Riyad, kara harekâtı seçeneğini masada tutsa da müttefiklerini asker gönderme konusunda ikna edemedi. Uzmanlar, İran ve Suudilerin rakip grupları desteklediği Yemen’de vekalet savaşanın uzaması ve ülkenin Suriyeleşmesinden endişe ediyor. Yemen’de kuzeyde konuşlu Husilerin, başkent Sana’yı ele geçirmelerinin ardından ülkenin güneyine kadar ilerleyerek Aden eteklerine ulaşmaları üzerine Suudi Arabistan 25 Mart’ta Arap müttefikleriyle operasyon başlatmıştı.

http://www.zaman.com.tr/dunya_yemen-cokusun-esiginde_2292120.html

**

Yemen’de Husiler ilerliyor

DIŞ HABERLER SERVİSİ
30 Nisan 2015, Perşembe
Yemen’de önceki gece Husiler tank ve keskin nişancılarla gerçekleştirdikleri saldırılarda güney şehri Aden’de 12 sivili öldürerek ilerleyişlerine devam etti.

Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyon güçleri ise İran destekli Şii Husilerle mücadele eden yerel güçlere Taiz şehrinde havadan silah desteğinde bulundu. Koalisyon güçleri bölgede savaş uçaklarıyla Husi hedeflerini vurmaya devam etse de Şii grup dün de Aden’de birkaç sokağı daha ele geçirmeyi başardı. Husiler, eylül ayında başkent Sana’yı işgal edip hükümeti dağıtarak güneye doğru ilerlemişlerdi.

http://www.zaman.com.tr/dunya_yemende-husiler-ilerliyor_2291767.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org