BM: Yemen’de savaş nedeniyle insanlar açlıktan ot ve yaprak yiyorlar

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, ”Yemen’de insanlar yiyecek hiçbir şey bulamadıkları için ot ve yaprak yiyor, kıtlığa karşı mücadeleyi kaybediyoruz” dedi. BM’ye göre iç savaşın devam ettiği Yemen’de ülke nüfusunun % 75’i yani 22 milyondan fazla insan yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Yemen’de kıtlık: ‘Temiz suya ulaşamıyor, açlıktan ot ve yaprak yiyorlar’

2018-09-23 11:27:41
BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, “İç savaşın devam ettiği ve nüfusunun üçte birinin insani yardıma muhtaç olduğu Yemen’de insanların yiyecek hiçbir şey bulamadığı” dile getirdi. Lowcock, Yemen’de ki insanların kıtlık yüzünden “ot ve yaprak yediğini’ söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni Yemen’deki insani duruma ilişkin bilgilendiren Lowcock, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı ülkede durumun ”alarm verici” olduğu uyarısında bulundu.

Lowcock: Kıtlağa karşı verilen savaş kaybedilmiş

ABC’nin yaptığı habere göre; dönüşü olmayan bir yola doğru gidildiğini ve milyonlarca insanın ülke genelinde kıtlık nedeniyle hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten Lowcock,”Yemen’de insanlar yiyecek hiçbir şey bulamadıkları için ot ve yaprak yiyor, kıtlığa karşı mücadeleyi kaybediyoruz” şeklinde ifade etti.

Temiz suya ulaşım imkanı yok, ilaç ve tıbbi malzeme yetersiz

BM’ye göre iç savaşın devam ettiği Yemen’de ülke nüfusunun % 75’i yani 22 milyondan fazla insan yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.
Sağlık başta olmak üzere pek çok alanda insani kriz yaşanan ülkede, temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklikler gibi nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıklar her geçen gün daha da artıyor.

Kaynak: Siyasi Haber

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org