BM: Yemen’de ölenlerin sayısı 1850’ye, yerini terk edenlerin sayısı da 545bine ulaştı

Yemen’de insani yardım için verilen 5 günlük ateşkes pazar günü sona ermişti. Yardım kuruluşları ateşkesin uzatılmasını istese de hava saldırıları ve karadaki çatışmalar devam ediyor.

BM: Yemen’de yarım milyondan fazla insan evini terk etti

TURGUT KARAMEHMETOĞLU – KAHİRE, CİHAN
21 Mayıs 2015, Perşembe
Birleşmiş Milletler (BM), Yemen’de başkent Sana’yı ele geçirdikten sonra güneye doğru ilerleyen İran destekli Husi milislerine karşı Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırıları başladığından beri yarım milyondan fazla kişinin evini terk ettiğini açıkladı.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) verilerine göre 26 Mart’tan bu yana 545 bin Yemenli evlerini terk etmek zorunda kaldı. Ülkede 19 Mart’tan bu yana devam eden çatışmalarda ise aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu bin 850 kişi hayatını kaybetti, 7 binden fazla Yemenli de yaralandı. BM ülkedeki savaşın yaklaşık bir milyon kişiyi açlıkla karşı karşıya bıraktığını da söyledi. Sağlık sisteminin tamamen çöktüğünü ve içme suyuna erişimin olumsuz etkilendiğini belirtti. Yemen’de insani yardım için verilen 5 günlük ateşkes pazar günü sona ermişti. Yardım kuruluşları ateşkesin uzatılmasını istese de hava saldırıları ve karadaki çatışmalar devam ediyor.

http://www.zaman.com.tr/dunya_bm-yemende-yarim-milyondan-fazla-insan-evini-terk-etti_2295569.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org