BM: Yemen’deki Suudi bombardımanlarında bir yılda 3 binden fazla sivil öldü

Birleşmiş Milletler, Yemen’de şu ana kadar 3 bin 799 sivilin yaşamını kaybettiğini ve bu kayıpların büyük bölümünün koalisyonun bölgeye gerçekleştirdiği hava saldırılarından kaynaklandığını açıkladı.

25/08/2016
Birleşmiş Milletler, Suudi Arabistan’ın liderliğini yaptığı Arap Koalisyonu’nun Yemen’de bir yıldır yürüttüğü hava saldırılarının sivil kayıpların ana nedeni olduğunu bildirdi.

Fotoğraf: Reuters
Reuters’ın haberine göre ofis, Yemen’de şu ana kadar 3 bin 799 sivilin yaşamını kaybettiğini ve bu kayıpların büyük bölümünün koalisyonun bölgeye gerçekleştirdiği hava saldırılarından kaynaklandığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Ürdünlü Zeid Ra’ad Hüseyin, faillerin yakalanması için ulusal bir komisyon kurulması gerektiğini belirtirken uluslararası bir soruşturma açılmasını da istedi.

Suudi saldırılarının Yemen’in sistematik çöküşüne neden olabileceği belirtilen raporda başkent Sanaa’yı kontrol eden Husiler ile ülkenin eski başkanı Ali Abdullah Salih’e bağlı güçlerin yerleşim yerlerine düzenledikleri saldırılara da dikket çekildi.

Geçen yılın mart ayında Yemen’de başlayan iç karışıklığın ardından Husilerin ilerleyişini önlemek için Suudi Arabistan liderliğinde bir koalisyon kurulmuştu. Aradan geçen bir yıldan uzun sürede 10 binden fazla insan yaşamını yitirmişti.

Diken

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org