Bosna Hersek Ordusu’nu TSK eğitiyor

Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Alptekin Tartıcı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Bosna Hersek’te bulunan temsilcileri olarak görevlerinin, ülkede barış ve istikrarın devamını sağlamanın yanında, Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri’nin eğitim seviyesini de yükseltmek olduğunu söyledi.

Bosna Hersek’in Banya Luka kentinde bulunan Kozara Kışlası’nda, Türk Temsil Heyet Başkanlığı’na bağlı Çok Uluslu Tabur Türk Piyade Bölüğu ile Bosna Hersek Ordusu’nun 6’ıncı Piyade Tugayı, eğitim amaçlı ortak askeri tatbikat düzenledi.

Yapılan tatbikat kapsamında, Türk Piyade Bölüğü tarafından Bosna Hersek Ordusu’nun 6’ncı Piyade Tugayı’nda, kışla emniyetinin sağlanması ile atış konularında uygulamalı teknikler gösterildi. Bosnalı askerlere ayrıca, Türk askerinin araba ve kamyonların kontrolü, patlayıcı maddelerin imha edilmesi, atış teknikleri gibi tecrübeleri de aktarıldı.

Türk ve Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri’nin tecrübelerini ortaya koydukları tatbikat sırasında, özellikle sis bombalarının patlatılması sırasında savaş filmlerini aratmayan sahneler de yaşandı. Tatbikatta, Türk askerleri, Bosnalı meslektaşlarına keskin nişancı atışından nasıl korunulacağını da uygulamalı olarak gösterdi.

Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Alptekin Tartıcı, tatbikatın ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Bosna Hersek’te bulunan temsilcileri olarak görevlerinin, ülkede barış ve istikrarın devamını sağlamanın yanında, Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri’nin eğitim seviyesini de yükseltmek olduğunu söyledi.

“Bu kapsamda Bosna Hersek Türk Temsil Heyet Başkanlığı’na bağlı Çok Uluslu Tabur Türk Piyade Bölüğü tarafından Banya Luka’da konuşlu Bosna Ordusu’nun 6’ncı Piyade Tugayı’na kışla emniyetinin sağlanması ve atış konularında nazari ve uygulamalı eğitim verildi” diye konuşan Kurmay Albay Tartıcı, Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri’nin etkin ve kendine yetebilen güçlü bir komuta kontrol sistemine sahip olması ve kendi komuta kontrol sistemlerini teşkil edip işletebilecek teknik personelin yetiştirilmesi maksadıyla, liderlik eğitimi de verildiğini kaydetti.

Bu arada, Bosna’daki savaş sırasında Boşnak, Sırp ve Hırvatlar’a ait 3 ordunun bulunduğu ülkede Dayton Barış Antlaşması’nın ardından uluslararası toplum bu 3 ordunun birleştirilmesi için büyük çaba gösterdi. Yapılan çalışmalar sonuş verdi, Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri, Boşnaklar’a ait Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusu (ARBIH), Hırvatlar’a ait Hırvat Savunma Konseyi (HVO) ve Sırplar’a ait Sırp Cumhuriyeti Ordusunun (VRS) birleşmesiyle 1 Aralık 2005’te kuruldu. Üç ordunun birleştiği gün olan 1 Aralık tarihi, 2005 yılından itibaren ülkede “Silahlı Kuvvetler Günü” olarak kutlanıyor. Üç ordunun birleşerek tek bir yapıya kavuşması, karışık siyasi yapıya sahip ülkede diğer kurumlara da örnek gösteriliyor.

yenisafak.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org