Çekyalı savaş karşıtlarından silah fuarı protestosu: “Savaş burada başlıyor”

Silah fuarının açılışına, Brno’nun merkezindeki çeşmelerdeki suyu kırmızıya yani kan rengine boyayan eylemcilerin protestoları eşlik etti.

Idet savunma teknolojileri fuarı bugün Brno’da ve onunla birlikte diğer Pyros ve Iset fuarlarında başladı.

Silah fuarının açılışına, Brno’nun merkezindeki çeşmelerdeki suyu kırmızıya yani kan rengine boyayan eylemcilerin protestoları eşlik etti. Sergi merkezinin ana girişinin üzerine “Savaş burada başlıyor” pankartı asıldı. Fuar on altıncı kez düzenleniyor.

Eylemciler Brno’nun merkezindeki çeşmeleri kırmızıya boyadı

Idet silah fuarını protesto eden eylemciler, Brno’nun merkezindeki çeşmelerdeki suyu kanın rengine boyadı. Sergi merkezinin ana girişinin üzerine “Savaş burada başlıyor” pankartı asıldı. Polisin ısrarı üzerine çatıdan inen şahıslar, edinilen bilgilere göre herhangi bir hasar meydana gelmedi. Polis sözcüsü Pavel Šváb ČTK’ya verdiği demeçte, polis eylemcileri gözaltına aldı ve bir açıklama yaptı. Brno Ticaret Fuarları Genel Müdürü Jiří Kuliš, ČTK’ya protestoları bir yanlış anlama ifadesi olarak gördüğünü söyledi.

Sabah, Svobody Meydanı’ndaki ve Moravské náměstí’deki Janáček Tiyatrosu’nun önündeki çeşmedeki su kırmızıya döndü. Her iki çeşmede de Idet Brno’yu kanla lekeleyen yazıtlı bir pankart asıldı. Olayla polis de ilgilenecek, ancak suyun analiz edilmesini ve herhangi bir hasarın ölçülmesini beklemeleri gerekiyor. Şimdi her iki çeşmeyle de ilgilenen itfaiye ve Brno şehrinin Halk Yeşillikleri ile işbirliği içinde her şeyi kontrol ediyor. İtfaiyeci kimyagerler saat 11:00 civarında Svobody Meydanı’na su örneği almak için geldiler.

Yönetmen Kuliš ČTK’ya verdiği demeçte, “Paris’te ve başka yerlerde gerçekleşen bu olaylarda böyle bir folklor var. Pasifistlerin bir kısmının, savunma ve savunma teknolojisinin amacının ne olduğunu yanlış anlaması” dedi.

Brno Şehri Halk Yeşilliği müdürü Jozef Kasala, hasarın 10.000 kron civarında olacağını varsayıyor. Her iki çeşme sisteminden toplam 70 metreküp su tahliyesi ve ardından temizlik yapılması gerekiyor. Kasala, ČTK’ya “O zaman suyu tekrar doldurmamız gerekiyor” dedi.

ČTK, Brno’nun artık “Brno Sergi Alanında düzenli olarak gerçekleşen ölüm ticaretini izleyemediğini” ve bu nedenle çeşmelerin “kanlı gözyaşı döktüğünü” belirten renkli çeşmelerin fotoğraflarının bulunduğu isimsiz bir e-posta aldı.

Brno’da, fuarın karşısındaki kaldırımda Ölüm Fuarı, Brno ölümü atlatır ve Diktatörlere silah yok gibi yazıtlar da vardı. E-postada, diktatör rejimlere silah tedarikini kabul etmeyen “gece elfleri Brno” onlara kaydoldu.

Neşehnut örgütü yaptığı basın açıklamasında, silah fuarının açılmasıyla protestoların başladığını belirtti. Organizasyona göre, onların arkasında, örneğin Nesehnutí örgütünü veya Brno ekibi Food değil Bombs’ı bir araya getiren Stop IDET platformu var. “IDET fuarının sadece silahları sıradan eşya gibi göstermeye çalışması ve savunma aracı olduğunu iddia ederek pembeye boyaması nedeniyle sorunlu olduğunu düşünüyoruz. Bundan kâr elde edersek, onların suçlarına göz yumabiliriz.

Kaynak: Ceske Noviny

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org