CHP’den Hak İhlalleri Raporu: Mayıs ayında 515 işkence vakası yaşandı

CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun açıkladığı Mayıs 2019 Hak İhlalleri Raporu’na göre, ay boyunca 246 yaşam hakkı ihlali ve 515 işkence olayı yaşandı.

CHP’li Tanrıkulu Mayıs ayı Hak İhlali Raporu’nu açıkladı

11 Haziran 2019|
ANKARA – CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun açıkladığı Mayıs 2019 Hak İhlalleri Raporu’na göre, ay boyunca 246 yaşam hakkı ihlali ve 515 işkence olayı yaşandı. Raporda, 9 gazetecinin gözaltına alındığı, 6 akademisyenin de tutuklandığına yer verildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, “Mayıs 2019 Hak İhlalleri Raporu’nu açıkladı.

Rapora göre, Mayıs ayı içerisinde 246 yaşam hakkı ihlali yaşandı. Bunlardan “yargısız infaz, dur ihtarı, rastgele ateş açma olayları” kapsamında 1, “yasa dışı örgüt saldırılarında” biri çocuk olmak üzere 2, “silahlı çatışmalarda” 49, “kuşkulu asker ölümlerinde” ise 4 kişi yaşamını yitirdi.

Mayıs ayında erkekler tarafından öldürülen kadın sayısı 27 olurken, iş cinayetlerinde ise 163 kişi yaşamını yitirdi.

515 İŞKENCE OLAYI

Raporda işkence vakalarına dair toplam 515 ihlalin yaşandığına yer verildi. Bu sayıdan 364’ü doğrudan “işkence” kapsamında, 151’i “işkence ve kötü muamele” kapsamında yaşandı.

9 GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI, 6 AKADEMİSYEN TUTUKLANDI

Raporda “Düşünceyi ifade özgürlüğü” kapsamında yaşanan hak ihlallerine de yer verildi. Bu kapsamda Mayıs ayında mahkum olan gazeteci, yazar ve yayıncı sayısı 12, gözaltına alınan gazeteci 9, tutuklanan gazeteci sayısı 1, düşünceyi ifade nedeniyle mahkum olanlar 13, tutuklanan, gözaltına alınan sanatçılar, politikacılar, yazarlar 1, mahkum olan akademisyenler 6, sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan, tutuklanan 50 iken aynı gerekçeyle mahkum olan sayısı ise 1 oldu.

ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ

“Örgütlenme özgürlüğü” başlığında yaşanan hak ihlalleri kapsamında mahkum olan milletvekili, belediye başkanı, parti yöneticisi 4, basılan parti, dernek binası ise 2 olarak belirtildi.

547 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Mayıs ayında “Toplantı ve gösteri özgürlüğü” kapsamında yaşanan hak ihlalleri ise toplamda 782 olarak belirtildi. Bu kapsamda müdahale edilen etkinlik ve basın açıklaması sayısı 163, yasaklanan etkinlik, gösteri, tiyatro 54, etkinlik ve eylemlerin yasaklandığı il sayısı 7, basın açıklaması, etkinlik ve eylemlerde gözaltına alınan sayısı 547 ve bu kapsamda tutuklanan sayısı ise 11 olarak yer aldı.

Kaynak: MA

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org