CHP’den Şubat 2018 hak ihlalleri raporu: 3’ü sivil en az 55 kişi silahlı çatışmalarda öldü

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “AKP iktidarının hak ihlallerini sürdürdüğünü söylemek gelinen noktada yetersiz kalmaktadır. Doğru ifade, halk ihlallerinin korkunç düzeyde artmış olduğudur.” dedi.

CHP’den Şubat ayında yaşanan insan hakkı ihlalleri raporu

“AKP iktidarının hak ihlallerini sürdürdüğünü söylemek gelinen noktada yetersiz kalmaktadır. Doğru ifade, halk ihlallerinin korkunç düzeyde artmış olduğudur.”

14 Mart 2018 Çarşamba
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından hazırlanan raporda Şubat 2018’de yaşanan hak ihlallerine yer verildi. Tanrıkulu, “AKP iktidarının hak ihlallerini sürdürdüğünü söylemek gelinen noktada yetersiz kalmaktadır. Doğru ifade, halk ihlallerinin korkunç düzeyde artmış olduğudur.” dedi.

Tanrıkulu’nun konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Türkiye’de başta yaşam hakkı olmak üzere temel insan haklarına yönelik ihlaller 2018 yılının Şubat ayında da devam etti. Özellikle 20 Ocak 2018 tarihinde başlatılan Afrin operasyonuna tepki gösteren yüzlerce sosyal medya kullanıcısı, siyasetçi veya gazetecinin gözaltına alındığı Şubat ayında karakollarda ve cezaevlerinde yoğun halk ihlalleri de yaşanmıştır.

Toplu gösteri ve yürüyüş hakkının OHAL gerekçesiyle sistematik olarak yasaklanarak ihlal edildiği Şubat ayında ifade özgürlüğü kısıtlaması ise eşi benzeri görülmemiş bir boyuta taşınmış, sosyal medya kullanıcıları sırf savaşa karşı çıktıkları için bile gözaltına alınarak tutuklanmıştır.

Öte yandan daha önce gerçekleşmiş olan ihlallerle ilgili devam eden yargı sürecinin ihlalciler lehine yavaşlığı, bu davaların sürekli ertelenmesi de ayrıca not edilmesi gereken konulardan biridir.

AKP iktidarının hak ihlallerini sürdürdüğünü söylemek gelinen noktada yetersiz kalmaktadır. Doğru ifade, halk ihlallerinin korkunç düzeyde artmış olduğudur.

Aşağıda göreceğiniz üzere, insan hakları örgütlerinin temel hak ihlallerine ilişkin verileri, ihlallerle ilgili yürütülen yargısal gelişmelerin seyrini ve sonuçları, bu korkunç tablonun özeti mahiyetindedir.

Kaynak: Cumhuriyet

**

“Muhammed Abay Önce Kaçırıldı, Sonra Gözaltına Alındı” – Bianet

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org