Çin ile gerilim yaşayan Tayvan askeri harcamalarını arttırma kararı aldı

Tayvan, genel güvenlik durumuna ilişkin bu ay açıkladığı raporda, ‘Çin tehdidi’ne dikkati çekmiş, adanın askeri ve savunma kapasitesinin geliştirileceğini duyurmuştu.

Tayvan lideri, 50 yıllık denizaltıdan seslendi: Kendimiz de üreteceğiz

21.03.2017
Çin ile yaşadığı gerilim nedeniyle savunma harcamalarını arttırma kararı alan Tayvan, hava kuvvetleri eğitim uçaklarının ardından şimdi de kendi denizaltısını üreteceğini duyurdu.

Tayvan lideri Tsai Ing-wen, Çin’in denizaşırı ülkelerden askeri teknoloji alımına engel olduğu gerekçesiyle, kendi denizaltısını üreteceğini açıkladı.

Tsai, donanmanın ana üssü Tsoying’e yaptığı ziyarette, denizaltının üretilmesi için yapılan mutabakat zaptı imza törenine katıldı.

Deniz aracının, Chungshan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ile CSBC Corp. adlı şirket tarafından ortaklaşa üretileceği bildirildi.

Ziyaret sırasında Tayvan’ın 50 yıllık denizaltısını da inceleyen Tsai, “Su altı muharebe kabiliyetini arttırmak, Tayvan’ın savunma gücü için en çok ihtiyaç duyulan şey” dedi.

Bunun herkesin bildiği bir problem olduğunu belirten Tsai, “Bu problemi geçmişte çözemedik. Silahlı güçlerin komutanı olarak, bu sorunu çözmeye kararlıyım” diye konuştu.

​Bu açıklama Tsai’nin, hava kuvvetleri eğitim uçaklarının tasarımı ve üretimi için 2,1 milyar dolar yatırım yapılacağını duyurmasının ardından geldi.

Tayvan, genel güvenlik durumuna ilişkin bu ay açıkladığı raporda, ‘Çin tehdidi’ne dikkati çekmiş, adanın askeri ve savunma kapasitesinin geliştirileceğini duyurmuştu.

Tayvan, savunma harcamasını bu yıl yüzde 1 artırarak 11,4 milyar dolara çıkarmıştı. Çin ise bu yılın savunma bütçesinde yüzde 7 artış yapılacağını belirterek, savunmaya 152 milyar dolar ayrılacağını açıklamıştı.

Çin’de 1949’da Mao Zedong’un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet üyeleri, Tayvan’a kaçarak adada bağımsızlık ilan etmiş ve ‘milliyetçi Çin’ olarak da adlandırdıkları Tayvan’ı kurmuşlardı ancak Çin, Tayvan’ın bağımsızlığını kabul etmemişti. Tayvan’ı sadece 22 ülke tanıyor.

Kaynak: Sputnik

**

Çin’den ABD’ye çağrı: Tayvan’a silah satmayı durdurun – Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org