Danimarka, eski Başbakana ‘bizi niye savaşa soktun?’ diye soracak

Helle Thorning Schmidt başbakanlığındaki sol blok hükümeti, Danimarka’nın dâhil olduğu Irak ve Afganistan savaşlarını incelemek üzere özel bir komisyon kurdu 2012’de.

‘Bizi niye savaşa soktun?’ diye soracaklar

HABER YORUM
12 Haziran 2015, Cuma
Başbakan olduğu dönemde ülkesi Danimarka’yı, 2003’teki Irak işgalinin parçası yapan Anders Fogh Rasmussen, şimdi bu kararının gerekçelerini savunmaya hazırlanıyor. 2012’de kurulan özel komisyona ifade verecek 62 yaşındaki siyasetçiyi zorlu bir sorgulama bekliyor. Rasmussen’e ülkesini neden savaşa soktuğu sorulacak.

Bugün başta IŞİD olmak üzere birçok terör örgütü, Ortadoğu’yu kan gölüne çevirdiyse bunda Irak Savaşı’nın etkisi yadsınamaz. Şimdi o dönem, ‘Çok Uluslu Koalisyon Kuvvetleri’ adı altında Irak’ı işgal eden devletlerin kendilerini sorgulaması ve hatalarını itiraf etmeleri ile ayrı bir önem kazanıyor. O ülkelerden biri de Irak’a 3 bin 500 kilometre uzakta olan Danimarka’ydı. Tarih boyunca Irak ile ciddi hiçbir sorunu olmayan Danimarka’nın neden bu savaşın bir parçası olduğu sorusu bugün hâlâ ülkede tam anlamıyla cevaplanabilmiş değil. Savaş sırasında başbakanlık koltuğunda oturan Anders Fogh Rasmussen, hükümet olarak işgale katılma nedenlerinin, Irak’ın elindeki kitle imha silahları olduğunu söylemişti. Rasmussen’e göre söz konusu silahlar sadece bölge ülkeleri için değil bütün dünya için büyük bir tehdit oluşturuyordu. Ama o silahlar hiçbir zaman bulunamadı. Daha sonra ise bunun işgal için ortaya atılan bir iddia olduğu anlaşıldı. Danimarka da bu bilgiler ışığında Rasmussen ve diğer sorumlulara hesap sormaya karar verdi.

Helle Thorning Schmidt başbakanlığındaki sol blok hükümeti, Danimarka’nın dâhil olduğu Irak ve Afganistan savaşlarını incelemek üzere özel bir komisyon kurdu 2012’de. Bu komisyonun temel görevi Danimarka’nın bu savaşlara katılma gerekçelerini ve savaş sırasında yaşanan insan hakları ihlallerinin nedenlerini sorgulamaktı. Üç yıldır çalışmalarını sürdüren Komisyon, şimdiye kadar savaşta yer alan Danimarkalı askerler başta olmak üzere çok sayıda kişinin ifadesini aldı. Şimdi de sıra dönemin hükümet yetkililerine geldi. Bu kapsamda 2001 ile 2009 yılları arasında Danimarka başbakanlığı yapan Rasmussen, kasım ayında komisyon tarafından sorgulanacak. Dönemin Dışişleri Bakanı Per Stig Möller, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Friis Arne Petersen, Daire Başkanı Peter Taksöe-Jensen ve Başbakanlık Müsteşarı Nils Bernstein de o dönem alınan savaş kararı ve bunun uygulanmasındaki sorumlulukları nedeniyle ifadeye çağrıldı.

Komisyonun Başkanı Michael Kistrup kısa süre önce yerel basına yaptığı açıklamada, “Komisyonun görevi, ülkemizin Irak ve Afganistan’da savaşa neden katıldığını ve bu iki ülkede görev yapan askerlerimizin esir aldıkları kişilerin akıbetini araştırmaktır. Zamanın başbakanı Liberal Partili Anders Fogh Rasmussen, Muhafazakâr Partili Dışişleri Bakanı Per Stig Möller ve üst düzey bürokratlar, ülkemizin savaşa katılmasındaki yasal dayanağın ne olduğunu komisyona anlatacaklar.” sözleriyle kimsenin hukukun üstünde olmadığını örneklendiriyordu.

Üzerinden 12 yıl geçmesine rağmen Danimarka’nın Irak Savaşı’na neden dâhil olduğunu sorgulayabilmesi ve bu kapsamda başbakan dâhil çok sayıda üst düzey yetkiliden hesap sorma sürecini başlatmış olması takdire şayan. Ülkenin, hukukun üstünlüğünden basın özgürlüğüne, demokratik gelişimden mutluluk endeksine kadar birçok alanda dünyanın en iyilerinden olmasına şaşmamalı.

http://www.zaman.com.tr/dunya_bizi-niye-savasa-soktun-diye-soracaklar_2299578.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org