“Darbe girişiminde Batı’dan destek alamayan Türkiye’nin yeni bir ‘savunma ortağı’ araması normal”

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, IŞİD ve PKK gibi terör örgütlerine karşı Rusya ile ortak savaşma kararı aldıklarını belirtti.

Kalın: Türkiye’nin yeni bir ‘savunma ortağı’ araması normal

10.08.2016
Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, darbe girişiminin ardından Türkiye’nin ‘batılı dostları’ ve NATO müttefikleri tarafından beklenen desteği görmediği için savunma işbirliği alanında başka seçenekleri değerlendirmesinin normal karşılanması gerektiğini söyledi.

Ankara’da bir grup gazeteciye açıklamalarda bulunan İbrahim Kalın, IŞİD ve PKK gibi terör örgütlerine karşı Rusya ile ortak savaşma kararı aldıklarını belirtti. Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in görüşmesinin ardından Rusya ile ilişkilerin düzeltilmesi kapsamında ortak yatırım kararları alındığını, Rus turizmini ve charter uçuş seferlerini artıracak adımlar atılmasının düşünüldüğünü açıkladı.

‘NATO ÜYELİĞİMİZDE BİR SIKINTI YOK’

Kalın, batı medyasının darbe girişiminin ardından Türkiye’nin tedbir olarak başlattığı görevden almaların bir ‘tasfiye’ olarak algılanmasının adaletsiz olduğunu, bunun Türkiye’nin benzer bir olayın tekrar yaşanmaması için aldığı önemli bir önlem olduğunu belirtti. Kalın Türkiye- Rusya ilişkileri ve Suriye politikasına ilişkin, “Rusya ile ilişkimiz NATO müttefikliğimiz konusuna gölge düşüremez” dedi. Kalın, Suriye konusunda Türkiye’nin pozisyonunda bir değişiklik olmadığını da sözlerine ekledi.

‘AB’DEN VİZE SERBESTİSİ İÇİN ADIM BEKLİYORUZ’

Kalın, AB’den de vize serbestisi için gerekli olumlu bir adım atmalarını beklediklerini ancak bunun için terörle mücadele yasasında değişiklik yapılması gibi şartların koşulmaması gerektiğini söyledi.

Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org