Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile BM arasında ‘çocukların silahaltına alınmasını yasaklayan sözleşme’ imzalandı

Birleşmiş Milletler Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Özel Temsilcisi Virginia Gamba adına yapılan açıklamada, DSG’nin anlaşmayı imzalayarak çocukların silah altına alınmasını engelleme ile hiçbir şekilde çatışmalarda yer almamalarına ilişkin taahhüt verdiği vurgulandı.

DSG ile BM arasında imza

Demokratik Suriye Güçleri adına Cenevre’ye giden Mazlum Abdi, Birleşmiş Milletler ile ‘çocukların çatışmalardan korunması planına’ imza attı.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Birleşmiş Milletler’in (BM) çocukların silahaltına alınmasını yasaklayan ve çatışmalardan korunmasını öngören aksiyon planını imzaladı. İmza töreni için DSG temsilcisi Mazlum Abdi, BM’nin Avrupa’daki merkezinin bulunduğu İsviçre’nin Cenevre kentine gitti. BM Temsilcisi “Bugün, Suriye’de çocukların korunmasına ilişkin önemli bir gündür” dedi.

BM çocukların silahaltına alınmasını yasaklayan ve çatışmalardan korunmasını öngören aksiyon planı DSG tarafından imzalandı. DSG adına Mazlum Abdi’nin katıldığı imza törenine, BM adına ise Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Özel Temsilcisi Virginia Gamba katıldı. İmza töreni, BM’nin ikinci büyük binası olan Cenevre’deki Palais des Nations’da düzenlendi.

Birleşmiş Milletler Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Özel Temsilcisi Virginia Gamba adına yapılan açıklamada, DSG’nin anlaşmayı imzalayarak çocukların silahaltına alınmasını engelleme ile hiçbir şekilde çatışmalarda yer almamalarına ilişkin taahhüt verdiği vurgulandı. Açıklamada, imzalanan aksiyon planıyla birlikte eğer saflarda varsa 18 yaşın altındaki kişilerin ayrılması ve çocukların silahaltına alınması veya çatışmalarda kullanılmasına karşı önleyici önlemler almayı taahhüt ettiğine dikkat çekildi.

‘Önemli bir gün’

DSG’nin çocukların silahaltına alınmasını yasaklayan ve buna karşı önlem alan aksiyon planını imzalamasının önemli olduğunu vurgulayan BM Özel Temsilcisi Virginia Gamba, “Bugün, Suriye’de çocukların korunmasına ilişkin önemli bir gündür ve DSG’nin kendi çatısı altında hiçbir çocuğun silahaltına alınmaması ve herhangi bir operasyonel birlikte görev almayacaklarına dair anlamlı bir taahhüt verdiği bir sürecin de başlangıcıdır” diye konuştu. BM açıklamasında, söz konusu aksiyon planının BM ile DSG yetkilileri arasında yapılan sıkı görüşmelerden sonra imzalandığı da belirtildi.

BM Özel Temsilcisi Gamba, çocukların silahaltına alınmasını engellemeye dönük aksiyon planlarının savaşan tarafların tutumlarını değiştirmeleri, çocuklara yönelik ağır ihlallerin engellenmesi ve çatışmalardan etkilenen çocuklara yönelik korumanın iyileştirilebilmesi açısından oldukça önemli olduğunun altını çizdi. Gamba, daha önce BM Genel Sekreteri’nin çocuk savaşçılara ilişkin raporunda yer alan tüm güçlere çağrı yaparak, çocukların silahaltına alınmaması için gerekli adımların atılmasını da istedi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan söz konusu imzalamaya “Şiddetle kınıyoruz” tepkisi geldi.

CENEVRE

Kaynak: Yeni Yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org