Dürzü Vicdani Retçi: “Dürzü’nün küfür olarak kullanılmasına üzüldüm”

İsrail bizi Araplardan farklı gördüğü için zorla askere alıyor. Ama biz direniyoruz, işgalci İsrail ordusunun bir parçası olmayı reddederek gitmiyoruz, tüm Dürzilerin de gitmemesini sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Buna karşılık Türkiye’de bir İslamcı gazete bizi hedef gösteriyor.

Dürzü Vicdani Ret Hareketi’nden Hadiya Kayoof, Dürzülüğü bir hakaret gibi kullanılmasını eleştirdi: Vahdet gazetesi bizi açıkca hedef gösteriyor

25.09.2015 09:46
ONUR EREM
@onurerem
Dürzü Vicdani Ret Hareketi’nden Hadiya Kayoof bu ay İstanbul’daydı. Vicdani Ret Derneği’nin düzenlediği Uluslararası Vicdani Ret Sempozyumu’na katılmak için gelen Kayoof, uçaktan iner inmez bir sürprizle karşılaştı: Türkiye’deki İslamcı gazetelerden Vahdet, kendi inancı üzerinden sempozyumu hedef göstermiş, gazetenin sürmanşetinde Dürzülüğü bir küfür olarak kullanmıştı.

“Türkiye’de Dürzü’nün bir küfür olarak kullanılmasına çok şaşırdım ve üzüldüm. Dürzüler Türklere ne yapmış? Ülkenizde Dürzü yaşamıyor bile” dedi sohbetimizde Kayoof. Ben de kendisine üzülmemesini, yalnız olmadıklarını, ülkemizde yaşayan Ermenilerin, Yahudilerin, Rumların ve Kürtlerin de hakaret niyetine kullanıldığını söyledim, utançla.

‘Nasıl Müslümanlar?’
Hadiya Kayoof, İsrail’e karşı verdikleri mücadeleyi ise şöyle özetliyor: “İsrail Filistin’deki direnişi kırmak için Filistinlileri bölmeye çalışıyor. Dürzüleri doğdukları andan itibaren farklı bir etnik grup olarak tanımlayıp eğitim sistemimizi de farklılaştırıyorlar. Oysa biz Arapça konuşuyoruz, sadece dinimiz farklı. Dürzülük inancımız Şii inancının bir alt kolu. Biz de İsrail’in bu politikasına karşı mücadele ediyoruz. İsrail politikaları Filistinlileri dini gruplar üzerinden bölmektir. Dürzüler, Hristiyanlar, Müslümanlar, Bedeviler olarak ayırmaktır. Vahdet gazetesinin yaptığı da İsrail’in bu politikasına hizmet etmektedir. Yapmaları gereken tam tersidir, Filistin direnişine destek olmak, askere gitmeyi reddedenleri desteklemektir. İsrail bizi Araplardan farklı gördüğü için zorla askere alıyor. Ama biz direniyoruz, işgalci İsrail ordusunun bir parçası olmayı reddederek gitmiyoruz, tüm Dürzilerin de gitmemesini sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Buna karşılık Türkiye’de bir İslamcı gazete bizi hedef gösteriyor. İslami bir inancın adını küfür olarak kullanıyor. Bunlar nasıl Müslüman?”.

Bu şekilde hedef gösterildikten sonra endişelendiğini anlattı Kayoof. Nasıl endişelenmesin ki? Sonuçta bir işaretle etrafı yakıp yıkan, kendi gibi düşünmeyen herkese saldırabilen, Madımak gibi bir katliamı işlemiş İslamcılar tarafından hedef gösterilen bir etkinliğe katılıyordu. Neyse ki etkinlik güvenli bir şekilde gerçekleşti, Kayoof ülkesi Filistin’e döndü; kafasında Türkiyeli İslamcıların ne kadar tutarsız davrandığına dair net bir tablo ile.

Dürzülük/Dürzilik nedir?
Dürzüler/Dürziler Ortadoğu’da Suriye, Lübnan, İsrail, Filistin ve Ürdün’de yaşayan bir inanç grubudur. Ancak Nişanyan Etimoloji Sözlüğü’ne göre Türkçe’de kullanımı “Hain, katı yürekli” anlamında bir küfre dönüşmüştür. Bunun sonucunda güncel kullanımda Dürzü topluluğunu tanımlamak için Dürzü yerine Dürzi kelimesi tercih edilmeye başlamıştır.

http://www.birgun.net/haber-detay/durzu-nun-kufur-olarak-kullanilmasina-uzuldum-90443.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org