Duyuru: Çatışkılarımızı / çatışmalarımızı konuşacağımız “Şiddetsiz Eylem Atölyesi”ne sizleri de bekliyoruz! (25 Şubat, 15.00, Cihangir)

Şiddetsizlik Merkezi’nden Hilal Demir ile birlikte çatışma kavramını inceleyip, bireysel çatışmalarda çatışma çözümü yaklaşımlarıyla ilgili deneyimlerimizi konuşup, tartışacağız.

“Şiddetsiz Eylem Atölyesi”, direniş ve dayanışmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde, kendi köşesinde “Ne yapabiliriz?” diye düşünen herkesi bir araya getirmeyi amaçlıyor. Şiddetsizlik Merkezi ve Düşünce Suç(!?)una Karşı Girişim’in birlikte düzenlediği atölyenin ana izleğini Gene Sharp’ın “Şiddetsiz Eylemin Politiği” kitabındaki tartışma oluşturuyor: Şiddet kullanmaksızın, etkin eylem nasıl gerçekleştirilebilir?

Her ay düzenlediğimiz, sivil toplumun farklı alanlarından gelen, farklı eylem yöntemlerini deneyimleyen aktivistler, akademisyenler ve hukukçuların tecrübelerini aktaracağı atölyelerde, hem beraber fikir üretmek, hem de haklarımızı savunma yöntemlerini öğrenmek için bir araya geliyoruz.

On birinci buluşmamızda Şiddetsizlik Merkezi’nden Hilal Demir ile birlikte çatışma kavramını inceleyip, bireysel çatışmalarda çatışma çözümü yaklaşımlarıyla ilgili deneyimlerimizi konuşup, tartışacağız.

Çatışkılar / çatışmalar farklılıklarımızdan doğar – ihtiyaçlarımız, değerlerimiz ve motivasyonlarımızdaki farklılıklardan… Bazen bu farklılıklarla birbirimizi tamamlarız bazen de birbirimizle karşı karşıya geliriz. Çatışkının yani bu karşılaşmaların kendisinde bir problem yoktur – onunla ne yaptığımız asıl meseledir.

Çatışkılarımızla ilgili bir şey yapmak önemlidir çünkü sevsek de sevmesek de çatışkılar enerjimizi talep eder. Aslında, çözülmemiş çatışkılar / çatışmalara dikkatimizin ve enerjimizin büyük bir kısmını veririz. Çözülmemiş bir çatışmanın ne kadar yorucu ve tüketici olduğunu belki de hepimiz deneyimlemişizdir. Problemi çözmek her zaman kolay değildir ama çözdüğümüzde çok büyük bir enerji kazanırız. Çatışkıları çözmek beceri gerektirir. Çatışkılarımızı / çatışmalarımızı konuşacağımız, çatışkılarımız / çatışmalarımız ile ne yapacağımızı tartışacağımız etkinliğimize sizleri de bekliyoruz!

Aklınızın karamsarlığını, iradenizin iyimserliğini de alıp gelin!

Yer: Şiddetsizlik Merkezi, Kuloğlu Mah. Güllabici sokak No: 16 Daire:2 (second floor) 34433 Cihangir

Tarih: 25 Şubat 2018, 15.00-18.00

Atölyeye katılım ücretsizdir, katılım 30 kişiyle sınırlıdır.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org