EBCO 2021 Yıllık Raporu: Zorunlu askerlik 18 Avrupa Konseyi Üye Devletinde hala uygulanıyor

Avrupa Vicdani Ret Bürosu, Avrupa Konseyi bölgesini kapsayan, 2021 Avrupa’da Askerlik Hizmetine Vicdani Ret Yıllık Raporunu bir basın açıklaması ile duyurdu.

Askerlik Hizmetine Vicdani Ret üzerine EBCO Yıllık Raporu 2021: Birkaç Avrupa ülkesinde risk altındaki vicdani retçiler.

Avrupa Vicdani Ret Bürosu bugün, Avrupa Konseyi (CoE) bölgesini kapsayan 2021 Avrupa’da Askerlik Hizmetine Vicdani Ret Yıllık Raporunu yayınlıyor .

“EBCO’nun Yıllık Raporu, Avrupa’nın 2021’de birçok ülkede kovuşturma, tutuklama, askeri mahkemelerce yargılanma, hapis, para cezası, yıldırma, saldırılar, ölüm tehditleri ve ayrımcılıkla karşı karşıya kalan birçok vicdani retçi için güvenli bir yer olmadığı sonucuna varıyor. Bu ülkeler arasında Türkiye (vicdani ret hakkını henüz tanımayan tek AK üye devleti) ve sonuç olarak Kıbrıs’ın Türk işgali altındaki kuzey kesimi (kendi adını taşıyan “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti”), Azerbaycan (burada EBCO Başkanı Alexia Tsouni bugün yaptığı açıklamada , alternatif hizmet konusunda hala kanun yok), Ermenistan, Rusya, Ukrayna, Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Gürcistan, Finlandiya, Avusturya, İsviçre, Estonya, Litvanya ve Beyaz Rusya (aday) ” dedi.

Askerlik hizmetine karşı vicdani ret insan hakkı 2021’de Avrupa gündeminde yüksek değildi, ancak zorunlu askerlik 18 Avrupa Konseyi (CoE) Üye Devletinde hala uygulanıyor . Bunlar: Ermenistan, Avusturya, Azerbaycan, Kıbrıs, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Gürcistan (2017’de yeniden tanıtıldı), Yunanistan, Litvanya (2015’te yeniden tanıtıldı), Moldova, Norveç, Rusya, İsveç (2018’de yeniden tanıtıldı), İsviçre, Türkiye, Ukrayna (2014’te yeniden tanıtıldı) ve Beyaz Rusya (aday).

Aynı zamanda, mültecilere her zaman olması gerektiği gibi uluslararası koruma sağlanmaz. Ancak; Almanya’da Türkiye’den ve Kürt asıllı Beran Mehmet İşçi’nin iltica başvurusu Eylül 2021’de kabul edildi ve kendisine mülteci statüsü verildi.

Asgari askerlik yaşına gelince, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin çocukların silahlı çatışmalara katılımına ilişkin İhtiyari Protokolü devletleri 18 yaşın altındaki kişilerin tüm işe alımını sona erdirmeye teşvik etse de, rahatsız edici sayıda Avrupa devleti bunu yapıyor. Daha da kötüsü, bazıları 18 yaşın altındaki askerleri aktif konuşlanma riskine sokarak veya askere alınanların 18. yaş günlerinden önce askere gitmelerine izin vererek İsteğe Bağlı Protokol’deki mutlak yasakları ihlal ediyor .

İstisnai olarak, bu raporun kapsamı olan 2021’de olmasa da, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’daki Rus işgaline özel bir atıfta bulunulması gerekiyor. Aynı gün EBCO, işgali şiddetle kınadı ve tüm tarafları askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakkı ve ülke içinde yerinden edilmiş kişiler ve mülteciler de dahil olmak üzere sivilleri koruma hakkı da dahil olmak üzere uluslararası insancıl hukuk ve uluslararası insan hakları hukukuna uymaya çağırdı. EBCO, müzakere ve diplomasi için alan bırakan acil bir ateşkes ile savaşı sona erdirmeye çağırdı. EBCO, Rusya ve Ukrayna’daki pasifist hareketlerle dayanışma içindedir ve aslında bir umut ve ilham kaynağı olan barış, şiddetsizlik ve vicdani ret yönündeki açıklamalarını paylaşmaktadır : [1]

Vicdani Retçiler Hareketi’nin Rusya’daki Askerlik Hizmetine İlişkin Açıklaması: [2]

Ukrayna’da yaşananlar Rusya’nın başlattığı bir savaş. Vicdani Retçiler Hareketi, Rus askeri saldırganlığını kınıyor. Ve Rusya’yı savaşı durdurmaya çağırıyor. Vicdani Retçiler Hareketi, Rus askerlerini düşmanlıklara katılmamaya çağırıyor. Savaş suçlusu olmayın. Vicdani Retçiler Hareketi, tüm askerleri askerlik hizmetini reddetmeye çağırıyor: alternatif sivil hizmet için başvurun, tıbbi gerekçelerle muaf olun.

Ukrayna’daki Ukrayna Pasifist Hareketi’nin Açıklaması: [3]

Ukrayna Pasifist Hareketi, mevcut çatışma bağlamında Rusya ve Ukrayna’nın tüm askeri eylemlerini kınıyor. Hem devletlerin hem de askeri güçlerin liderliğini geri adım atmaya ve müzakere masasına oturmaya çağırıyoruz. Ukrayna’da ve tüm dünyada barış ancak şiddet içermeyen bir yolla sağlanabilir. Savaş insanlık suçudur. Bu nedenle, hiçbir savaşı desteklememeye ve savaşın tüm nedenlerinin ortadan kaldırılması için çaba göstermeye kararlıyız.

Devam eden savaş ve savaş karşıtı protestolar göz önüne alındığında, 15 Mart 2022’de EBCO, savaşın tüm taraflarından tüm cesur vicdani retçilere, savaş karşıtı eylemcilere ve sivillere saygı ve dayanışmasını dile getirdi ve Avrupa’ya onlara yardım etmesi çağrısında bulundu. EBCO, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini ve NATO’nun doğuya doğru genişlemesini şiddetle kınıyor. EBCO, askerleri düşmanlıklara katılmamaya ve tüm askerleri askerlik hizmetini reddetmeye çağırıyor. [4]

Yıllık Rapor, Ukrayna’da zorunlu askerlik hizmetinin genişletilmesini ve 2021’de vicdani retçiler için istisnasız zorunlu askerliğin uygulanmasını anlatıyor. Durum, Rus işgali ve sıkıyönetim sonrasında kötüleşti, neredeyse tüm erkekler için seyahat yasağı ve saldırgan yabancı asker alımından, Ukrayna hükümetinin askeri seferberliği zorunlu kılarak, yurt dışına sığınma hakkından yoksun bırakılan askerlik hizmetini reddeden vicdani retçilere karşı ayrımcılığa yol açan 18 ila 60 yaş arasındaki tüm erkeklerin ülkeyi terk etmesini yasaklama kararından üzüntü duymaktadır. .

NOT: EBCO’nun Avrupa’da Askerlik Hizmetine Vicdani Ret Yıllık Raporu 2021’de haritalar ve tablolar da dahil olmak üzere daha fazla bilgiyi https://ebco-beoc.org/node/526 adresinde bulabilirsiniz.

DAHA FAZLA BİLGİ VE GÖRÜŞME İÇİN lütfen iletişime geçiniz:

İNGİLİZCE: Alexia Tsouni , EBCO Başkanı (+30 6974461210; [email protected] )

FRANSIZCA, HOLLANDA, İTALYAN, İNGİLİZCE : Sam Biesemans, EBCO Başkan Yardımcısı

(+32 477268893; [email protected] )

[1] Şu adreste mevcuttur:https://www.ebco-beoc.org/node/519

[2] 24/02/2022, şu adreste bulunabilir:https://www.facebook.com/stoparmy/posts/2883903101907717

[3] 24/02/2022, şu adreste bulunabilir:https://www.facebook.com/peaceukraine/posts/693464492022473

[4] Şu adresten ulaşılabilir:https://www.ebco-beoc.org/node/523

Yıllık Rapor 2021’e ulaşmak için tıklayın

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org