EBCO: Yunanistan, vicdani ret konusunda yasalardaki eksiklikleri giderme sözünü tutmalıdır

Kasım ayında bir EBCO heyeti, Savunma Bakanı Yardımcısı ile görüşme fırsatı bulmuş, Bakan muhtemel olarak 2017 yılının ilk yarısında meclise 3 bakan (Savunma, İç İşleri, Adalet) tarafından imzalanacak olan bir askerlik yasasını sunma niyeti olduğunu ifade etmişti.

Yunan hükumeti, vicdani retçilerin insan hakları ile ilgili verdiği sözleri tutmalıdır

Brüksel 20 Mart 2017
Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), ilk bahar genel kurul toplantısında Yunan hükumetine zorunlu askerliğe karşı vicdani ret konusunda verdiği yasalardaki eksiklikleri giderme sözünü hatırlattı ve bu konuda yardım teklif etti.

Geçtiğimiz Kasım ayında, 2016 Yıllık Raporu’nun sunumu sırasında EBCO, bir yıldan kısa süre içinde en az üç tane uluslararası insan hakları kurumunun (AİHM, BM İnsan Hakları Komitesi ve BM İnsan Hakları Konseyi) Yunan vicdani retçilere yönelik ciddi insan hakları ihlallerini tespit ettiğine değinmişti. Ocak 2017’de Avrupa Konseyi Sosyal Haklar Komitesi, EBCO ve diğer kurumlar tarafından sağlanan bilgiler ışığında alternatif sivil hizmetin süresi hakkında Yunanistan’dan ek bilgi istedi ve bunların büyük bir kısmının Avrupa Sosyal Şartı’yla tutarlı olmadığı görüldü.

Kasım ayında Başkan Yardımcısı Sam Bieseman’ın liderlik ettiği bir EBCO heyeti, Savunma Bakanı Yardımcısı Sn. Dimitrios Vitsas ile görüşme fırsatı buldu ve kendisinden vicdani retçilere yönelik yapılmakta olan ayrımcı uygulamaların son bulmasını talep etti. Vicdani retçilere yönelik inanca dayalı ayrımcılık yapılıyor; genellikle sadece Yehova Şahitleri vicdani retçi olarak tanınıyor. Alternatif sivil hizmet askerlik hizmetinden daha uzun sürüyor ve çalışma ve ücret konularında da cezalandırıcı bir doğaya sahip. Başvurular da tarafsız bir kurum tarafından değil de Savunma Bakanlığı tarafından değerlendiriliyor. Başvuruları değerlendirme görevi sivil yetkililere geçmelidir.

Bakan var olan sorunları tanıdı. Muhtemel olarak da 2017 yılının ilk yarısında meclise 3 bakan (Savunma, İç İşleri, Adalet) tarafından imzalanacak olan bir askerlik yasasını sunma niyeti olduğunu ifade etti. Böylece başvuruların değerlendirilmesi ve alternatif hizmetin yönetimi sivil bakanlıkların çalışma alanına girecektir. Ayrıca birkaç ay içinde askere gitmeyenlere, ne bis in idem prensibine aykırı olacak şekilde, tekrar tekrar ceza verilmesi konusunu da çözeceğini belirtti. Heyete, bir bireye uymadığı her askere gitme çağrısı için verilen 6,000 idari para cezasının bundan sonra sadece 1 kereye mahsus verilmesi konusunda talimat verdiğini söyledi. Geçmişte bu para cezaları üst üste binerek ağır bir hale geliyordu. EBCO dikkatle bu talimatın uygulanmasının takibini yapacaktır.

EBCO, Yunan yetkililere vicdani ret yasalarını Avrupa ve uluslararası insan hakları standartlarına çekme konusunda tavsiye vermeye ve yardım etmeye hazır olduğunu bir kez daha yineler.

Çeviri: VR

Kaynak: EBCO

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org