VR-DER, İzmir’de, Er Çiftçi’nin ölümüyle ilgili duruşmaya katıldı

2010 yılında askerlik yaparken şüpheli şekilde yaşamını yitiren Tuncay Çiftçi’yi dövdüğü sebebiyle bir yüzbaşının yargılandığı davanın dördüncü duruşması sonrası İHD İzmir Şube binasında Çiftçi’nin babası Süleyman Çiftçi ve Vicdani Ret Derneği Eş Başkanı Merve Arkun ve İHD İzmir Şubesi’nden Ahmet Alagöz basın toplantısı düzenledi.

Manisa Askeri Hastanesi’nde, 2010 yılında askerlik yaparken şüpheli şekilde yaşamını yitiren Tuncay Çiftçi’yi dövdüğü sebebiyle bir yüzbaşının yargılandığı davanın dördüncü duruşması, tanık askerler gelmediği için ertelendi.

Manisa Askeri Hastanesi’nde 23 Aralık 2010 yılında nöbet kulübesinde intihar ettiği iddia edilen er Tuncay Çiftçi’nin şüpheli ölümüyle ilgili açılan davanın dördüncü duruşması Ege Hava Eğitim Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görüldü. Tutuksuz yargılanan Yüzbaşı Cumhur Cebeci ve avukatı davaya katılmazken, Çiftçi’nin babası ve Vicdani Ret Derneği’nden katılımcılar duruşmada hazır bulundu. Mahkeme heyeti yargılamada bir gelişme olmadığı ve Çiftçi’nin ölümü sırasında orada askerlik yapan ve tanık olarak dinlenecek askerlerin duruşmaya gelmemesi nedeniyle duruşmayı 5 Mart 2014 tarihine ertelendi.

“Türkiye’de ölümlerin önüne geçilmediği gibi failleri de açığa çıkarılmıyor”

Duruşma sonrası İHD İzmir Şube binasında Çiftçi’nin babası Süleyman Çiftçi ve Vicdani Ret Derneği Eş Başkanı Merve Arkun ve İHD İzmir Şubesi’nden Ahmet Alagöz basın toplantısı düzenledi. Baba Çiftçi, 2010 yılından bu yana adalet arayışı içinde olduklarını söyleyerek, oğlunun ölümünden sorumlu olanların yargılanıp cezalandırılmasını istedi. İstanbul Vicdani Ret Derneği Eş Başkanı Merve Arkun ise, Türkiye’de sürekli şüpheli asker ölümlerinin yaşandığına dikkat çekerek, “Hemen hemen her gün yaşanan şüpheli asker ölümleri nedeniyle büyük bir kaygı içindeyiz. Türkiye’de ölümlerin önüne geçilmediği gibi failleri de açığa çıkarılmıyor” dedi. Kışlada şüpheli asker ölümlerinin sayısının çatışmada ölenlerin sayısından fazla olduğuna işaret eden Arkun, Çiftçi’nin de bir Alevi ve Kürt olduğunu ve emekçi ir ailenin çocuğu olduğunu hatırlatarak, “bakan çocukları bedellilerle askerlik yapmazken üstüne üstlük milyar dolarlık yolsuzluklarla paralarına para katarken, yoksul ailelerin çocukları kışlalarda katlediliyor” diye konuştu.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org