19 Şubat 2010’da intihar ettiği iddia edilen er Serhat Yıldız için Maltepe’de eylem

Eylemde söz alan Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Gökhan Soysal zorunlu askerlik dayatmasının insan haklarına aykırı olduğunu, askerde yaşanan her ölümün şüpheli olduğunu ve hepsi için soruşturma açılması gerektiğini kaydetti.

‘Suruç için adalet Serhat Yıldız için adalet’

SGDF üyeleri “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyası kapsamında zorunluk askerlik uygulaması esnasında sırtından vurularak öldürülen er Serhat Yıldız için adalet istedi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Temmuz 2016 Cumartesi, 20:46
İSTANBUL- Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri, Suruç katliamının yıldönümü öncesinde başlattığı “Suruç için adalet, herkes için adalet” kampanyası kapsamında, 19 Şubat 2010 tarihinde kışlada intihar ettiği iddia edilen er Serhat Yıldız için Maltepe’de eylem yaptı.

Gülsuyu Mahallesi’nde bulunan Pazar Sokağı’nda toplanan SGDF üyeleri, Heykel Meydanı’na yürüyüş düzenledi. SGDF üyelerine ESP, Partizan, Anarşist Gençlik, Vicdani Ret Derneği ve DHF üyeleri de destek verdi.

“Suruç için adalet, Serhat Yıldız için adalet” yazılı pankartın açıldığı eylemde konuşan Özge Doğan, 33 devrimcinin katledildiği Suruç katliamını gerçekleştirenlerin, katliamın ardından savaş başlattığını söyledi.

Suruç’ta kendini patlatan canlı bomba Abdurrahman Alagöz’ün ailesinin sorgulanmasını talep ettiklerini ancak talebin yerine getirilmediğini hatırlatan Doğan, Alagöz’ün ağabeyinin de 100 can kaybına neden olan 10 Ekim Ankara katliamını gerçekleştirenler arasında yer aldığını söyledi. Sorumlular yargılanmadıkça adaletsizliğin süreceğini vurgulayan Doğan, “Tıpkı şüpheli asker ölümlerinin arka arkaya geldiği bir dönemde bir meçhulle apar topar cenaze töreni yapılan Serhat Yıldız gibi” dedi.

Er Serhat Yıldız’ın zorunlu askerlik uygulaması nedeniyle Antep’te nasıl olduğu bilinmeyen bir şekilde öldürülğünü hatırlatan Doğan, “Serhat Yıldız, ESP üyesi olan bir gençti. Serhat Yıldız’ın ölümü öncelikle kaza olarak açıklanıyor daha sonra intihar ettiği söyleniyor. Fakat merminin sırtından girmiş olması kaza olasılığını ortadan kaldırmaktadır” diye konuştu.

Doğan, Serhat Yıldız cinayetinin aydınlatılmamasının, Kürtçe konuştuğu, cinsel yönelimi farklı olduğu yada müslüman olmadığı gibi gerekçelerle öldürülenlerin sayısının daha da artması anlamına geldiğini ifade etti. Yıldız için adalet istemenin, parası olmadığı için bedelli askerlik yapamayarak zorunlu asker olanların ölümüne dur demek olduğunu söyleyen Doğan, “Tıpkı Suruç’un sorumluları yargılanmadıkça artan katliamlar gibi 2010 dönemlerinde artan şüpheli asker ölümleri sorgulanmadığı için bir çok genç öldürüldü. Katliamların bir devlet geleneği olduğunu Serhat Yıldız’dan Suruç’a bir kez daha görüyoruz” dedi.

Serhat Yıldız için adalet gerçekleşmezse ırkçı saldırılar ve nefret cinayetlerinin arkasının kesilmeyeceğini söyleyen Doğan şunları kaydetti: “Suruç katliamının 1. yılına giderken yürüttüğümüz adalet mücadelesinden bugün de Gülsuyu Mahallesi’nden Serhat Yıldız’ın sesi olup haykırıyoruz, Serhat Yıldız için adalet Suruç için adalet.”

Eylemde söz alan Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Gökhan Soysal zorunlu askerlik dayatmasının insan haklarına aykırı olduğunu söyledi. Militarizmin sadece savaş zamanında değil barış zamanında da can aldığını belirten Soysal, askerde yaşanan her ölümün şüpheli olduğunu ve hepsi için soruşturma açılması gerektiğini kaydetti.

etha

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org