Vicdani Ret Derneği olarak er Osman Özçalımlı’nın “şüpheli” ölümünün ve davasının takipçisi olacağız!..

Militarizm yıllardan beri gencecik insanların katledilmesini milliyetçi politikalarla doğallaştırmakta oldukça başarılı görünse de biz vicdani retçiler, savaş karşıtları ve anti-militaristler bu duruma alışmayacağız.

Zorunlu askerlik, militarizm; militarizmse ölüm demektir. Savaşta ve barışta militarizm öldürür. Çünkü militarizm varlığını düşmanlaştırmaya borçludur. Militarizm için düşman yaratmak kadar kolay bir şey varsa, yaratılan bu düşmanı öldürmektir. Militarizm bunu gerçekleştirirken en büyük yardımcısı da milliyetçiliktir. Varlıklarını militarizm ve milliyetçilik üzerine borçlu olan devletler bu borçlarını her daim insan canıyla ödemeye hazırdır. Çünkü devletler için ezilenlerin canının hiçbir önemi yoktur.

Geçtiğimiz günlerde İzmir Aliağa’da bulunan İzmir Kapalı Hapishanesi’nde jandarma er olarak kendisine zorla yüklenen askerliği yapan Osman Özçalımlı “şüpheli” bir şekilde hayatını kaybetti. Osman Özçalımlı, babası Ahmet Özçalımlı ile yaptığı telefon görüşmelerinde kendisine hakaret edildiğini ve tehdit edildiğini söylüyordu. Hayatını kaybetmeden bir gün önce de gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde “Baba beni sıkıştırıyorlar ve bana vatan haini diyorlar. Bana tuzak kuruyorlar, benimle uğraşıyorlar.” demişti. Bunun üzerine babasının görüştüğü Abdullah adındaki uzman çavuş “merak etmeyin” demişti. Ertesi sabah Osman Özçalımlı’nın ölüm haberi geldi.

Kars Digor Kaymakamı, İlçe Emniyet Müdürü ve İlçe Jandarma Komutanı Özçalımlı’nın ailesine giderek çocuklarının kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiğini söylediler. Ancak ailesi, çocuklarının Kürt olması nedeniyle, dönem dönem maruz kaldığı “vatan hainisin” gibi hakaret ve tehditlerin son zamanlarda yoğunlaştığını bildiği için buna inanmadı. Ve aile, çocuklarının bu “şüpheli” ölümünün peşini bırakmadı. Ölüme gerekçe olarak bu sefer kaldığı lojmanda 3. kattan düşmüş olabileceğini söylediler. Başta kalp krizi demelerinin gerekçesi olarak da taşkınlık çıkmamasını amaçladıklarını söylediler.
Eğer gencecik yaşında bir kişi zorla alındığı askerlikte etnik kimliğinden ötürü hakaretlere maruz kalıp tehditler aldıktan sonra hayatını kaybediyorsa olması gereken şey taşkınlıktır.

Militarizm yıllardan beri gencecik insanların katledilmesini milliyetçi politikalarla doğallaştırmakta oldukça başarılı görünse de biz vicdani retçiler, savaş karşıtları ve anti-militaristler bu duruma alışmayacağız. İnsanların da bu duruma alışmaması için Osman Özçalımlı’nın hayatını neden kaybettiği, buna kimlerin sebep olduğu bir an önce açıklanmalıdır.
Biz Vicdani Ret Derneği olarak şüpheli şekilde askerde hayatını kaybeden herkesin durumunu gündem etmeye devam edip elimizden geldiğince bu cinayetlerin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu davayı dernek olarak takip edeceğiz ve müdahil olacağız. Çünkü biliyoruz ki bu cinayet tek örnek değil. Militarizm ve milliyetçilik var olmaya devam ettikçe bu haberleri görmeye devam edeceğiz. Bizse yaşadığımız topraklarda insanın kendisine düşman diye gösterilen bir başka insanı öldürmemesi için militarizm ve milliyetçilik sürdükçe mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Vicdani Ret Derneği

**

Er Osman Özçalımlı’nın babası Ahmet Özçalımlı, oğlunun öldürüldüğünü ve bundan kendisini arayan komutanın sorumlu olduğunu belirterek, yaşananları anlattı – Demokrat Haber

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org