Er Hasan Alkan’ın ailesi cenazeyi görünce şüpheli ölüm gerekçesiyle savcılığa başvurdu

“Bize ‘çene altında patlayan iki kurşun’ demişlerdi ama alın ortasında patlayan tek kurşun var biri de duvara isabet etmiş. Komutanlar intiharla ilgili laflar etmişlerdi. Bu işin intihar ile uzaktan yakından alakası yok.”

21 Yaşındaki Asker Öldü mü İntihar mı Etti?

06 Kasım 2014 Perşembe 14:51
İzmir’in Narlıdere ilçesinde bulunan Güney Deniz Saha Komutanlığı’nda 22 Ekim gecesi nöbet tutarken ateşli silah yaralanması sonrası hayatını kaybeden 21 yaşındaki Er Hasan Alkan’ın Erzurum Şenkaya’da yaşayan ailesi, oğullarının sır ölümü üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı’na şüpheli ölüm gerekçesiyle başvuruda bulundu.

Er Hasan Alkan’ın ölüm belgesinde ateşli silahla yaralama olarak geçen, komutanlar tarafından ilk olarak intihar diye nitelendirdiği iddia edilen olayın çelişkisi, ailenin Alkan’ın cenazesini gördükten sonra başladı.

ALNININ ORTASINDA KURŞUN İZİ

Oğullarının ilk olarak G3 piyade tüfeği ile çene altından vurulması sonucu hayatını kaybettiğini sanan aile, cenaze yıkama işlemleri sırasında oğullarının çenesinde değil alnının ortasında kurşun izine rastladı. Er Alkan’ın alnındaki kurşun izini gördükten sonra İzmir’e gelerek komutanlardan bilgi aldıklarını belirten Alkan’ın dayısı Adnan İzgi, “Komutanlar, ‘kan kaybının fazla olduğundan dolayı yarayı çene altında gördük oysa öyle değilmiş’ dediler. Biz gördükten sonra bize bunun açıklamasını yaptılar. Bize ‘çene altında patlayan iki kurşun’ demişlerdi ama alın ortasında patlayan tek kurşun var biri de duvara isabet etmiş. Komutanlar intiharla ilgili laflar etmişlerdi. Bu işin intihar ile uzaktan yakından alakası yok. Zaten çenesinden vurulsaydı G3 piyade tüfeği kafasını patlatırdı.” dedi.

“OLAY ÖNCESİ ANNESİYLE KONUŞMUŞ”

Yeğeninin intihar etmesine neden olabilecek hiçbir sorunu olmadığını kaydeden İzgi, yeğenini en son vefatından üç gün önce gördüğünü birlikte köydeki düğün CD’lerini izlediklerini belirterek, “Yengesine haftaya piknik yapmak istediğini söylemiş. Neşeli bir şekilde gitmiş. Yeğenim olay olmadan önce saat 21.30 sıralarında da annesiyle görüşmüş. Ailesine de herhangi bir sorunuyla ilgili bir şey dememiş” diye konuştu.

“OLAY DOĞRU ŞEKİLDE AYDINLATILSIN”

Yeğeninin intihar ettiği ihtimalini düşünmediklerini kaydeden İzgi şöyle konuştu: “Olay ya karşı isabettir, ya silahıyla oynaması sonucu ya da kazara değen bir kurşundur. Üçüncü ihtimali vermiyoruz. İntihar ihtimalini versek bir yere not bırakır. Kimse bize netliği ile ilgili kimse bir şey konuşmadı. Askeri savcı, sağ olsun olay yerinde dördüncü bir mermi ortaya çıkarmış. Birliğe de sayın savcıya da ithamda bulunmuyoruz. Ortada Hak’ın rahmetine kavuşan 21 yaşında bir insan var. Bir an önce olayı doğru şekilde aydınlatsınlar, ailenin de yüreğine su serpsinler.”

http://www.haberler.com/21-yasindaki-asker-oldu-mu-intihar-mi-etti-6662473-haberi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org