Er Sevag Balıkçı’nın annesi: Oğlumun öldürülmesi kaza değil, gözdağıydı

Askeri Savcı, sanığın “dış aleme yansıyan davranışlarından” kasıtlı hareket etmediği sonucuna vardı. Sanık Ağaoğlu’nun askeri kurul ve talimatlara aykırı şekilde silahının emniyetini açık tutması, doldur boşalt yapması ve Er Balıkçı’ya doğrultması ise kasıt sayılmadı.

08/04/2014 12:49
Askeri Yargıtay Savcılığı’nın ‘ölümünde kasıt olmadığı’ yönünde görüş bildirdiği er Sevag Balıkçı’nın annesi “Ben mahkemede ‘Bizi başka ülkeye muhtaç etmeyin’ demiştim. Ama herhalde edecekler. Şahsen utanıyorum” dedi.

Haber: İSMAİL SAYMAZ – [email protected]
İSTANBUL – Elazığ Gümüşörgü Jandarma Karakolu’nda görev yaparken Er Sevag Şahin Balıkçı’yı tüfekle ateş ederek öldüren Er Kıvanç Ağaoğlu hakkında, ‘taksirle öldürme’ suçundan verilen dört yıl iki aylık cezanın onanmasını istedi. Askeri Savcı Kemal Bal, sanığın “dış aleme yansıyan davranışlarından” kasıtlı hareket etmediği sonucuna vardı. Sanık Ağaoğlu’nun askeri kurul ve talimatlara aykırı şekilde silahının emniyetini açık tutması, doldur boşalt yapması ve Er Balıkçı’ya doğrultması ise kasıt sayılmadı.

BU BİR GÖZDAĞIYDI

Er Balıkçı’nın annesi Ani Balıkçı Radikal’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu bir kaza değil, gözdağıydı. Oğlum 24 Nisan’da öldürüldü. Bu yorumu asla kabul etmiyoruz. Ben mahkemede ‘Bizi başka ülkeye muhtaç etmeyin’ demiştim. Ama herhalde edecekler. Şahsen utanıyorum.”

ASKERLİĞİNİN BİTMESİNE BİR AY KALMIŞTI

Elazığ Gümüşörgü Jandarma Karakolu’nda görev yapan Er Sevak Şahin Balıkçı, askerliğinin bitimine bir ay kala, 24 Nisan 2011’de karakolun çevresindeki tel örgü çalışmasına dahil edilmişti. Çalışma sırasında güvenlikçi olarak görev yapan Er Kıvanç Ağaoğlu, tüm askeri talimatları ihlal ederek, emniyetini açtığı silahı dolduruşa almış ve Balıkçı’ya tutarak ateş etmişti. Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde geçen yıl biten davada; sanık Ağaoğlu ‘bilinçli taksirle adam öldürmek’ suçundan 4 yıl 5 ay 10 gün, Astsubay Sadrettin Ersöz ise ‘ihmal suretiyle görevi kötüye kullanmak’ suçundan beş ay hapise çarptırılmıştı.

radikal.com.tr

**

Askeri Başsavcılık: Er Sevag Balıkçı kasıtlı öldürülmedi

08/04/2014 10:54
Askeri Yargıtay Başsavcılığı, er Sevag Balıkçı’nın öldürülmesi eyleminin kasıtlı yapıldığına dair yeterli ve ikna edici delil bulunmadığını bildirdi.

DİYARBAKIR – Batman’ın Kozluk İlçesi’ndeki Gümüşörgü Jandarma Karakolu’nda askerlik yaparken öldürülen er Sevag Şahin Balıkçı davasında 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nin verdiği hapis cezaları, temyiz için Askeri Yargıtay Başkanlığı’na gönderilmişti. Kararla ilgili görüşü sorulan Askeri Yargıtay Başsavcılığı, er Sevag Balıkçı’nın öldürülmesi eyleminin kasıtlı yapıldığına dair yeterli ve ikna edici delil bulunmadığını bildirdi.

Askeri Yargıtay Başsavcısı Hakim Albay Kemal Bal imzasıyla gönderilen mütalaada, sanığın eylemini kasıtlı yaptığına dair yeterli ve ikna edici delil bulunmadığı belirtilerek, şöyle denildi:
“Sanığın doldur- boşalt işlemini, güvenli olmayacak şekilde yanında ve karşısında başka kişiler varken yapması, emniyetinin açık olması, tam dolduruş yaptıktan sonra silahını kısa bir süre için olsa bile mütevvefayı gösterecek şekilde tutması ve tetiğe basması nedeniyle suçun işleniş biçimi dikkate alınarak, ceza verilirken alt sınırdan uzaklaşılmasında hukuka aykırılık bulunmadığı düşünülmektedir.”
Askeri Yargıtay Başsavcılığı, bu nedenlerle ‘sanık ve mağdur avukatlarının temyiz taleplerinin reddi, usül ve esas yönünden hukuka uygun bulunan mahkumiyet kararının onanması gerektiği’ görüşünü savundu.

Er Sevag Şahin Balıkçı davasında 26 Mart 2013 tarihinde kararını açıkladı. Mahkeme Kıvanç Ağaoğlu’nu ‘Bilinçli taksirle adam öldürmek’ suçundan 4 yıl 5 ay 10 gün, Astsubay Sadrettin Ersöz’ü ise ‘İhmal suretiyle görevi kotüye kullanmak’ suçundan 5 ay hapisle cezalandırıldı. Kararın açıklanmasının ardından taraf avukatları Askeri Yargıtay Başkanlığı’na temyiz başvurusu yapmıştı. (DHA)

radikal.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org