Er Uğur Kantar’ı katledenlerin tekrar tutuklanmasına karar verildi

Kantar ailesinin avukatı Teoman Özkan: Ortada bir işkence suçu var. Durum böyleyken sanıkların tahliye edilmesi suç işleyenleri cesaretlendiriyordu.

Uğur Kantar Davası Sanıklarına Tutuklama Kararı

Adana Askeri Mahkemesi, 21 Mart’ta tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Uğur Kantar davası sanıkları Arslan ve Keser’in tekrar tutuklanmasına karar verdi.

Ekin Karaca İstanbul – BİA Haber Merkezi 30 Nisan 2014, Çarşamba 14:28
Adana Askeri Mahkemesi, zorunlu askerlik yaparken gördüğü işkence nedeniyle öldüğü iddia edilen Uğur Kaymaz ile ilgili davada tutuksuz yargılanmalarına karar verilen ve 21 Mart 2014’te tahliye edilen sanıklar Ayhan Arslan ve Fırat Keser’in tekrar tutuklanmasına karar verdi.

Girne Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nin vermiş olduğu tahliye kararına Kantar ailesinin avukatı Teoman Özkan itiraz etmişti. İtirazı değerlendiren Adana Askeri Mahkemesi, suçun vasfı ve mahiyeti, delilerin halen toplanmamış olması nedeniyle tahliye kararlarını kaldırılmasına karar verdi ve sanıkların tekrar tutuklanmasına hükmetti.

Avukat Teoman Özkan, bianet’e yaptığı değerlendirmede, sanıklardan Ayhan Arslan’ın Elazığ’da yakalandığını ama henüz hangi cezaevine konduğunu bilmediğini söyledi.

Sanık Fırat Keser’in ise İstanbul’da olduğunu tahmin ettiklerini, kendisinin henüz yakalanmadığını ifade etti.

Avukat Özkan tahliye kararını neden Adana Askeri Mahkemesi’nin verdiği yönündeki sorumuzu ise itirazların en yakın askeri mahkemeye yapılabildiğini, dolayısıyla Girne’ye en yakın askeri mahkemenin de Adana’da olduğunu söyledi.

Özkan, mahkeme kararını da şu sözlerle değerlendirdi:

“Davanın sağlıklı yürümesi açısından bu kararı olumlu buluyorum. Verilmesi gereken karar verildi. Çünkü ortada bir işkence suçu var. Durum böyleyken sanıkların tahliye edilmesi suç işleyenleri cesaretlendiriyordu. Şu an için en azından bunun önüne geçildi.” (EKN)

bianet.org

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org