Erdoğan’a yeni Başdanışman: SADAT’ın kurucusu, eski Tuğgeneral

Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, ‘gayri nizami harp’ eğitimleri veren, adı Lice’de yaşanan olaylarla anılan ve HDP tarafından ‘kontrgerilla yapılanması’ olarak nitelendirilen SADAT A.Ş.’nin de kurucusu.

16 Ağustos 2016 Salı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’yi Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevine getirdi. Tanrıverdi, ‘gayri nizami harp’ eğitimleri veren, adı Lice’de yaşanan olaylarla anılan ve HDP tarafından ‘kontrgerilla yapılanması’ olarak nitelendirilen SADAT A.Ş.’nin de kurucusu.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevine getirildiği iddia edildi.

CNN Türk’ün haberine göre, Kara Kuvvetleri Sağlık Daire Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1996 yılında emekliye sevk edilen Tanrıverdi, Erdoğan’ın yeni başdanışmanı oldu.

Adnan Tanrıverdi kimdir?

1964 yılında Kara Harp Okulu’na giren Tanrıverdi, 1976-1978 yıllarında Kara Harp Akademisi’nde öğrenim görerek 1978 yılında kurmay subay statüsünü kazandı.

Tanrıverdi 30 Ağustos 1992 tarihinde ise tuğgeneralliğe yükseltildi.

Adnan Tanrıverdi, 30 Ağustos 1996 yılında kadrosuzluktan emekliye sevk edildi.

SADAT A.Ş.

Tanrıverdi, faaliyetleriyle tartışma konusu olan SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık Şirketi’nin de kurucusu.

SADAT isimli şirket, son olarak Lice’de bir birimin köylüleri yakmaya çalıştığı yönündeki iddialar ile gündeme gelmişti.

Konuya dair açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP), SADAT A.Ş.’nin “bir tür kontrgerilla yapılanması” olduğunu ifade etmiş, şirketi de “El Kaide türevi El Nusra, Ahrar ül Şam, IŞİD gibi gruplara lojistik destek veren, onları harekete geçiren ve siyasi iktidara bağlılığı olduğu anlaşılan bir yapı” olarak nitelemişti.

PolitikYol

**

Tuncel: Cumhurbaşkanı SADAT’ın faaliyetlerini sahipleniyor

SADAT, Lice’de 34 köylünün özel bir birim tarafından yakılmak istenmesi olayıyla gündeme gelmişti

17 Ağustos 2016 Çarşamba 12:19
DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından SADAT kurucusu emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevine getirilmesini değerlendirdi.

Tuncel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Lice’de köylüleri yakmaya çalıştığı iddia edilen SADAT’ın bütün faaliyetlerini sahiplendiğini söyledi.

DİHA’ya değerlendirmelerde bulunan Tuncel, bu durumun Kürt sorununda savaş politikalarında ısrarcı olunacağı anlamına geldiğini ifade etti.

‘KÜRT SORUNUNDA SAVAŞ POLİTİKASI DEVAM ETTİRİLİYOR’

Tuncel, “Kürt sorununda savaş politikasının devam ettirileceğini, bu konuda bir değişiklik olmadığı, güvenlikçi politikaları sahiplenen özgürlükleri yok sayan bir çizginin hakim olduğu ortadadır” diye konuştu.

‘ÇATIŞMA ZEMİNİNİN DERİNLEŞTİRİLDİĞİNİ GÖSTERİYOR’

SADAT grubunun daha önce de gündeme geldiğini kaydeden Tuncel, şöyle devam etti:

“Çeşitli faaliyetleri tartışma konusu olmuştu. Hem kurulma amacı hem de yardım ettiği kurumlara dair, yine Lice’de gündeme gelmişti. Bu kadar tartışmalı bir kurumun başkanının Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olması, Cumhurbaşkanı’nın da direkt bu faaliyetleri sahiplenmesi anlamına gelir. “Bu ciddi bir sorundur. Bu da yeni rejimin de eskisinden farklı olmayacağını, AKP’nin de savaş-çatışma zeminini derinleştireceğini gösteriyor. Cumhurbaşkanı bağlamında herhangi bir değişimin olmadığını gösteriyor.”

‘CUMHURBAŞKANI SAVAŞ POLİTİKASINDA ISRARCI’

Tanrıverdi’nin Başdanışmanlığa getirilmesiyle birlikte Türkiye’de savaşın derinleştireceğini gösterdiğini savunan Tuncel, “Cumhurbaşkanı’nın mevcut savaş politikasında ısrarcı olduğunu gösteriyor” dedi.

Demokrat Haber

**

SADAT’ın kurucusu Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı oldu

Lice’de bir birimin köylüleri yakmaya çalıştığı yönündeki iddialarının ardından “SADAT” gündeme gelmişti

16 Ağustos 2016 Salı 22:08
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’yi Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevine getirdi.

CNN TÜRK’ün haberine göre; Sadat Uluslararası Savunma Danışmanlık Şirketi’nin (SADAT) kurucusu Tanrıverdi, Erdoğan’ın yeni başdanışmanı oldu.

SADAT, “Müslüman ülke silahlı kuvvetlerinin organizasyonu ve stratejik kullanımına danışmanlık, son kullanıcıdan eğitici seviyesi kadar özel konularda eğitim ve harp, silah ve araçlarının temini, bakım ve onarımı hizmetlerinde görev yapmak üzere” kurulmuş bir ‘savaş şirketi’.

NE OLMUŞTU?

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanı Hatip Dicle’nin Lice’de bir birimin köylüleri yakmaya çalıştığı yönündeki iddialarının ardından “SADAT” gündeme gelmişti.

Tuncel, Lice’de 34 köy sakininin diri diri yakılmak istendiği olayda adı geçen “SADAT” için “Bu örgüt kime bağlı MİT’e mi bağlı, Saray’a mı bağlı?” diye sormuştu.

Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker, “Kontrgerilla eğitimi veren SADAT A.Ş.’nin Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) şirkete “Denetleme görevimiz yok” yazısı gönderdiğini” ifade etmişti.

Son olarak da HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, Lice’de 34 köylünün yakılmaya kalkışılması ile gündeme gelen ‘SADAT’ hakkında TBMM’ye soru önergesi sunmuştu.

(Demokrat Haber)

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org