ABD, CIA yerine özel istihbarat şirketlerinden de hizmet alıyor

ABD’nin Suriye’de özel kuvvetler birliğinin yanı sıra özel istihbarat ajanlarını da kullandığı ilk kez resmi olarak ortaya çıktı.

ABD, Suriye’de özel istihbarat şirketlerinden hizmet alıyor

09.08.2016
Rusya’nın operasyonlarının da başlamasıyla Suriye’de hareket alanı daralan ABD’nin ülke genelinde istihbari hizmetler için özel şirketler kiraladığı ortaya çıktı. Pentagon’un CIA yerine kullandığı bu şirketlere aylık 7 milyon dolardan fazla para aktarıyor.

ABD’nin Suriye’de özel kuvvetler birliğinin yanı sıra özel istihbarat ajanlarını da kullandığı ilk kez resmi olarak ortaya çıktı. Pentagon’un 27 Temmuz’da yayınladığı bir belgede özel taşeron birliklerine aylık 7 milyon dolardan fazla bütçe ayrıldığı gösterildi. The Daily Beast’ten Kate Brannen’in haberine göre, Pentagon’un IŞİD’le mücadele kapsamında saha hizmetlerinden en çok faydalandığı şirket ise 2014 yılında CACI International isimli özel bir bilgi teknolojileri şirketinin 820 milyon dolara satın aldığı Six3 Intelligence Solutions. “İstihbarat analiz hizmeti” veren bu şirketin “biyometrik ve kimlik istihbaratı”nın yanı sıra parmak, avuç, yüz tanımlama teknolojileri, siber ve sahada keşif alanlarında uzmanlaştığı ifade edildi.

SENEYE AVRUPA’DA

Şirketin ordu ile yaptığı anlaşmaya göre önümüzdeki sene Suriye’nin yanı sıra şirketin Almanya ve İtalya’da hizmet vermesi planlanıyor. Şirket halihazırda Afganistan’da da ABD ordusuna destek hizmeti veriyor. ABD ordusu adına Afganistan ve Irak gibi ülkelerde 11 binden fazla sözleşmeli asker de görev yapıyor.

Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org