Erkek Millet Asker Millet (Kitap) – Nurseli Yeşim Sünbüloğlu (Der.)

Türkiye’de zorunlu askerliğin Balkan Savaşları’ndan günümüze uzanan tecrübesinin değişik cephelerine, anlatılarına, kültürel temsillerine bakılıyor kitaptaki yazılarda.

Erkek Millet Asker Millet
Nurseli Yeşim Sünbüloğlu (Der.)

Erkek Millet Asker Millet, işte böyle kılcal damarlara nüfuz eden bir çözümlemeye girişiyor. Türkiye’de zorunlu askerliğin Balkan Savaşları’ndan günümüze uzanan tecrübesinin değişik cephelerine, anlatılarına, kültürel temsillerine bakılıyor kitaptaki yazılarda.

“Askerlik yapmayana adam denmez”: Herhalde Türkçenin en basınçlı sözlerinden biri bu. Askerlik ve erkeklik… Birbirlerini takviye eden iki güçlü kimlik, birbirine dolanan iki hegemonik ideolojik söylem. Bu söylemlerin işleyişini çözümlemek, militarizmi anlamanın ve sorgulamanın da şartı olmalı. Militarizm sadece ‘büyük politika’ düzleminde hüküm sürmüyor çünkü, askerlik ve erkeklik deneyimleriyle ve anlatılarıyla kendini gündelik hayatta yeniden üretiyor.

Erkek Millet Asker Millet, işte böyle kılcal damarlara nüfuz eden bir çözümlemeye girişiyor. Türkiye’de zorunlu askerliğin Balkan Savaşları’ndan günümüze uzanan tecrübesinin değişik cephelerine, anlatılarına, kültürel temsillerine bakılıyor kitaptaki yazılarda. Zorunlu askerliğin vatandaşlığı ve ulusu kurucu makro politikası yanında, gündelik deneyiminin antropolojisi de ihmal edilmeden… Gazilik ve şehitlik etrafındaki erkeklik kurgularını inceleyen yazılar özel bir odak oluşturuyorlar. İdeal erkeklik (kahramanlık) mitoslarını, beden ekonomilerini sorgulamak, erkeklik karmaşasını da ele almaya kapı aralıyor. Askerliğin, cinsel kimlikleri tanımlarken kadınları (anneleri!) da eklemleyen bir toplumsal cinsiyet rejimi kurduğunu görüyoruz.

Nurseli Yeşim Sünbüloğlu’nun hazırladığı derlemeye Salih Can Açıksöz, Ayşe Gül Altınay, Şafak Aykaç, Murat Belge, Alp Biricik, Tanıl Bora, Yaşar Tolga Cora, Barış Çoban, Senem Kaptan, Güven Gürkan Öztan, Tebessüm Öztan, Nurseli Yeşim Sünbüloğlu, Ömer Turan, Zülal Nazan Üstündağ ve Arus Yumul katkıda bulundu.

Kitapta yer alan bölümler
Yaşar Tolga Cora:
Asker-Vatandaşlar ve Kahraman Erkekler: Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı Döneminde Beden Terbiyesi Aracılığıyla İdeal Erkeğin Kurgulanması
Güven Gürkan Öztan: Türkiye’de Milli Kimlik İnşası Sürecinse Militarist Eğilimler ve Tesirleri
Tebessüm Öztan: Bir ‘Aşkınlık’ Anlatısı Olarak Şimal Yıldızı…
Şafak Aykaç: Şehitlik ve Türkiye’de Militarizmin Yeniden Üretimi: 1990-1999
Murat Belge: Askerin Önemini Öğretmek ya da Türkiye’de Profesyonel Ordunun İmkânsızlığı Üzerine
Ayşe Gül Altınay: ‘Askerlik Yapmayana Adam Denmez’: Zorunlu Askerlik, Erkeklik ve Vatandaşlık
Ömer Turan: ‘Esas Duruş’: Kışla Deneyimleri ya da Türkiye’de Zorunlu Askerliğin Antropolojisi
Alp Biricik: 7. Ok-Militarizm: Vatandaşlık, Borçluluk ve Çürükleştirmek Üzerine
Salih Can Açıksöz: Kürt Sorunu Bağlamında Gaziliğin Vücuda Gelişi: Egemenlik, Erkeklik ve Sakatlık
Tanıl Bora: Futbolda Erkeklik, Militarizm, Milliyetçilik: Tek Kale

http://www.iletisim.com.tr/kitap/erkek-millet-asker-millet/8700#.VWgXPs5umXM

https://www.facebook.com/pages/Erkek-Millet-Asker-Millet/569640569726625?ref=profile

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org