Erkeklerin Ukrayna’dan ayrılmasını yasaklamak, insan haklarıyla ve normlarıyla uyumlu değildir – Amy Maguire*

18 ila 60 yaş arasındaki erkekler için, Ukrayna’dan ayrılma yasağı, saldırıdan ve savaş alanında siviller olarak karşılaştıkları risklerden kaçma seçeneklerinin olmadığı anlamına geliyor

Erkeklerin Ukrayna’dan ayrılmasını yasaklamak neden insan haklarını ihlal ediyor?

8 Mart 2022
Ukrayna kendisini Rusya’nın yasadışı işgalinden korumaya çalışırken, 18 ila 60 yaş arasındaki erkeklerin ülkeyi terk etmesi yasaklandı .

Ukrayna’da sıkıyönetim ilanı hükümete bu yasağı yürürlüğe koyma yetkisi veriyor, ancak bu insan hakları veya insani normlarla uyumlu değil.

Peki, aslında Ukrayna’da neler oluyor ve kanun ne diyor?

Ukrayna hükümeti ne diyor
Rusya geçen ay işgal ettiğinde, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Ukraynalı sivilleri ülkelerini savunmaya çağırdı.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı’nın Telegram’da da yayınladığı gibi:

Bugün, evini koruyabilecek her Ukraynalının silaha sarılması gerektiği an. Sadece askerlerimize yardım etmek için değil, Ukrayna’yı düşmandan tamamen temizlemek için.

Ancak 18-60 yaşlarında bir erkekseniz, bu silahlanma çağrısı daha çok zorunlu bir gereklilik gibi görünebilir. Ukrayna sınır muhafız servisinin açıkladığı gibi, yetişkin erkeklerin ayrılmasına yönelik yasak, “Ukrayna’nın savunmasını ve zamanında seferberlik organizasyonunu” garanti altına almayı amaçlıyor.

Kendini savunma neye benziyor?
Rusya’nın işgalinin yasadışılığı göz önüne alındığında, Ukrayna, Birleşmiş Milletler Tüzüğü uyarınca kendisini savunma hakkına sahiptir . Elbette, bir ülke bu meşru müdafaa hakkını kullanmak için mevcut tüm askeri kaynaklara güvenecektir.

Ukrayna’nın halihazırda 200.000 aktif personel ve 300.000 yedekten oluşan büyük bir ordusu ve ayrıca genel seferberlik kararnamesi uyarınca seferber edilen paramiliter güçleri var.

Ukraynalı bir asker ve bir milis, kaçan bir aileye yardım ediyor. Emilio Morenatti/AAP

Ancak Ukrayna’nın askeri kaynakları, Rusya’nın son on yılda devasa yatırımlarla oluşturduğu modern, profesyonel ordusunun yanında sönük kalıyor. Yaklaşık 900.000 aktif personeli ve yaklaşık iki milyon yedeği var.

Açık dengesizlik göz önüne alındığında, Ukrayna’nın şimdi her uygun bireyi seferber etmek için umutsuz olması şaşırtıcı değil. Ancak askere alınan kişilerle, ayrılması yasaklanmış, ancak daha sonra resmi olarak seferber edilmemiş veya savaşmak için donatılmamış kişiler arasında önemli bir ayrım vardır.

vicdani ret
Ülkeleri , hükümetlerini devirmek amacıyla büyük bir askeri gücün silahlı saldırısıyla karşı karşıya kalırken , bazı Ukraynalılar kalmaya ve potansiyel olarak savaşmaya mecbur hissettiler.

Bazıları Rusya’nın işgalinin ardından askere gitti. Bu yepyeni askerlere hem asker hem de gönüllü denildi.

Diğerleri ayrılmak zorunda hissettiler. Çatışmanın doğası gereği sivilleri riske atıyor – yoğun nüfuslu şehirlerde bombardıman ve hava bombardımanı yoluyla yaşanıyor . Şimdiden bir milyondan fazla insan kaçtı.

Bununla birlikte, 18 ila 60 yaş arasındaki erkekler için, Ukrayna’dan ayrılma yasağı, saldırıdan ve savaş alanında siviller olarak karşılaştıkları risklerden kaçma seçeneklerinin olmadığı anlamına geliyor.

Bir New York Times podcast’i , Polonya’ya sınırı geçmeyi başaramayan Tyhran adlı bir animatörün hikayesini anlatıyor.

Kendimi askeri şeyler yaparken hayal edemiyorum […] Hiç tecrübem yok. Silah tutmaktan korkuyorum […] Kendimi silah tutarken hayal edemiyorum.

Tyhran, sınırda muhafızlar ve sınırı geçmek isteyen diğer kişiler tarafından utandığını, ancak tekrar yasadışı yollardan geçmeyi deneyebileceğini söyledi.

Bombalıyorlar ve insanlar ölüyor. Herkes koşuyor […] Durmayacaklar. Sadece yok etmek istiyorlar.

Bu arada, Rusya’nın Rusya’daki gey ve trans bireylere yönelik ayrımcılık programı göz önüne alındığında, LGBTQI+ Ukraynalıların hedef alınmaktan korktuklarına dair haberler var.

Uluslararası hukuk ne diyor
Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi , düşünce, vicdan ve din veya inanç özgürlüğünü garanti eder . Askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakkını özel olarak garanti etmese de, BM İnsan Hakları Komitesi bu hakkın sözleşme kapsamındaki korumadan kaynaklandığını onaylamıştır .

Bu, bir kişinin vicdanı, dini veya inançları diğer insanlara karşı ölümcül güç kullanma yükümlülüğü ile çelişiyorsa, askerlik hizmetini vicdani ret hakkının korunması gerektiği anlamına gelir.

Bazı insan hakları , genel bir acil durum sırasında askıya alınabilir veya sınırlandırılabilir . Ancak vicdan özgürlüğü hakkı özellikle bu kategoriden hariç tutulmuştur .

Ukrayna ne yapmalı?
Ukrayna hükümeti, erkeklerin ülkeyi terk etmesine yönelik yasağını iptal etmelidir. Bunu sürdürmek, başkalarını öldürmeye karşı vicdani ret nedeniyle kaçmak isteyen herhangi bir adamın vicdan özgürlüğünü ihlal edecektir.

LGBTQI+ kişilerle ilgili olarak, yasağın, haklı nedenlere dayanan zulüm korkusu olan kişilerin Ukrayna dışına sığınmak için kaçmalarını engellemesi olarak da kabul edilebilir.

Daha geniş olarak, ayrılma yasağının kaldırılması, Ukrayna’yı uluslararası insancıl hukukun gerektirdiği şekilde sivilleri korumadığı iddialarından koruyacaktır. Erkekleri eğitim ve uygun teçhizat sağlayarak askere almak bir şeydir (ancak bu durumda bile vicdani ret hakkına saygı gösterilmelidir).

Sivillerin bir savaş bölgesinden kaçmasını engellemek tamamen başka bir şey.

Uluslararası bağlam
Ukrayna, eylemlerinin Rusya’yı yasadışı saldırganlığı ve olası insan hakları ihlallerinden sorumlu tutmak için paralel çabalara nasıl yansıdığını da düşünmelidir.

Örneğin, Ukrayna Uluslararası Adalet Divanı’ndan Rusya’ya karşı bir tedbir kararının uluslararası hukuktaki karşılığına müdahale etmesini talep etti. Ukrayna, Rusya’nın yasadışı bir işgali haklı çıkarmak için sahte soykırım suçlamaları kullandığını ve bunun da Ukrayna halkına insan hakları ihlallerine yol açtığını iddia ediyor.

Bu arada, Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısı Rusya’nın Ukrayna’daki eylemleriyle ilgili soruşturma başlattı. Savcı, iddia edilen savaş suçları ve insanlığa karşı suçların Ukrayna’da işlendiğine inanmak için makul bir temel belirledi .

Bu bağlamda, Ukrayna kendi uygulamasının yasallığına dikkat etmelidir. Erkeklerin Ukrayna’yı terk etme yasağı kaldırılmalıdır, çünkü sivilleri kaçma fırsatı ve arzusu varken tehlikede kalmaya zorlamak yasal ve etik olarak yanlıştır.

*İnsan Hakları ve Uluslararası Hukukta Doçent, Newcastle Üniversitesi

Kaynak: The Conversation

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org