Ezgi Aydın

2010 15 Mayıs-Ezgi Aydın (İST. 15 Mayıs Etkinliği)   Bir Kadın Olarak Reddediyorum! Askerlik ‘en kutsal vazife’ diye beyinlere nakşedilerek ‘adam olabilme’ statüsüne erişebilmenin tek yolunun ‘her türk erkeğinin’ bu vazifeyi yerine getirmesinden geçtiğini yaratan bir algıdır. Devletin ordusuyla başka bir insan tarafından ölmeyi ya da bir başka insanı öldürmeyi zorunlu hale getirerek, katil olmayı meşru

2010 15 Mayıs-Ezgi Aydın (İST. 15 Mayıs Etkinliği)

 

Bir Kadın Olarak Reddediyorum!

Askerlik ‘en kutsal vazife’ diye beyinlere nakşedilerek ‘adam olabilme’ statüsüne erişebilmenin tek yolunun ‘her türk erkeğinin’ bu vazifeyi yerine getirmesinden geçtiğini yaratan bir algıdır. Devletin ordusuyla başka bir insan tarafından ölmeyi ya da bir başka insanı öldürmeyi zorunlu hale getirerek, katil olmayı meşru kılmasıdır. Askerlik ordu içersinde var olan emir-komuta ilişkisi ile kişilerin kendinden önce gelene bağımlı, kendinden sonra gelene egemen olma durumu gibi ast-üst olma konumlarını yaratmasıdır. Özgür iradenin hiçe sayılarak bir başkasının kararlarının zorla kabul ettirilmesidir.

Ve ben; insanın insan tarafından yönetilmesini, otoriteyi, hiyerarşiyi, tüm bu tahakkümcü mekanizmayı reddediyorum. Çünkü ben bir anti-militarist ve anarşistim.

Bir kadın olarak günlük yaşantımızda evde, işte, sokakta militarizmle boğuşurken askerlikle birlikte militarizm yaşamlarımıza dayatılıyor. Askerlik kadınlarında konumunu biz yokmuşuz gibi belirleyerek; evde kocasını beklemek ya da çocuk büyütüp belli bir yaşa geldikten sonra askere yollamak olduğunu söylüyor. Yani yıllardır bu topraklarda var olan kirli savaşta biz kadınları da ölmeye ve öldürmeye ortak ediyor. Yine askerlikle birlikte yüceleştirilen Türklük ve erkeklikle kadınlar, farklı cinsel kimliklere ya da ırklara sahip diğer insanlar aşağılanarak, yok sayılıyor. Ve ben bir kadın olarak yok olmayı reddediyorum.
Ezgi Aydın

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org