FARC Ateşkesi Sonlandırdı Ancak Görüşme Masasından Kalkmayacak

Kolombiya’da devlet ile barış müzakereleri yürüten FARC, ordunun beş aydır saldırıları sürdürdüğü ve en son 21 Mayıs günü 26 garillasının öldürüldüğünü açıkladı ve ateşkesi durdurdu. Ancak FARC, Küba’daki görüşme masasından kalkmayacak.

FARC, Ordu Saldırıları Durdurmayınca Ateşkesi Sonlandırdı

Kolombiya’da devlet ile barış müzakereleri yürüten FARC, ordunun beş aydır saldırıları sürdürdüğü ve en son 21 Mayıs günü 26 garillasının öldürüldüğünü açıkladı ve ateşkesi durdurdu. Ancak FARC, Küba’daki görüşme masasından kalkmayacak.

İstanbul – BİA Haber Merkezi 23 Mayıs 2015, Cumartesi 14:34
FARC(Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia – Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri) ile Kolombiya devleti arasında süren barış görüşmelerinde bir kriz daha yaşanıyor.

FARC, Kolombiya ordusunun dün düzenlediği hava ve kara saldırısında 26 üyesinin öldürülmesi nedeniyle ateşkesi askıya aldığını duyurdu.

Kolombiya devleti ile FARC arasında görüşmeler 1991’de başlamıştı. 2012 sonlarında Küba’da barış için müzakere görüşmelerini yapan taraflar yıllar içinde süreci çeşitli nedenlerle durdurmuştu. En son 17 Kasım 2014 günü Kolombiya ordusu generallerinden Ruben Dario Alzate’nin kaçırılması sonrası barış görüşmeleri Kolombiya devleti tarafından askıya alınmış; Aralık başında ateşkes yeniden sağlanmıştı. Ancak ülkede gerginlik sürüyordu.

FARC: Saldırılar 5 aydır sürüyor

FARC yaklaşık beş aydır ülke genelinde saldırıya uğradıklarını açıkladı. Kolombiya devleti ise son bir aydır FARC’ın kontrolündeki bölgelere hava saldırıları düzenlediğini doğruladı.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos Cuma günü ülkenin doğusunda bulunan Cauca bölgesindeki ormanlık alandaki kampa yapılan hava operasyonunda 26 FARC militanının öldürüldüğünü de doğruladı. Kolombiya yönetimi bu kamptan uyuşturucu kaçakçılığının yönetildiğini iddia ediyor. Devlet Başkanı Santos “ateşkesin bozulmasına hazırlıklı olduklarını ancak barış arayışına devam edeceklerini” söyledi.

Başkan Santos ateşkesi geri çevirdi

FARC yetkililerinin ateşkes koşullarına uyduklarını ve ordunun saldırıları durdurması çağrısına rağmen, Başkan Santos barış anlaşması imzalanana kadar operasyonların süreceği yanıtını vermişti. Resmi açıklamalara göre son bir ay içinde Cauca’nın ormanlık bölgelerinde 11 Kolombiya askeri FARC, tarafından öldürüldü. FARC saldırılar karşısında özsavunma haklarını kullandıklarını açıkladı. Aynı açıklamada “Askerlerin yanı sıra aynı halkın ve yoksul ailelerin evlatları olan gerillalarımızın ölümümün acısını yaşıyoruz” denildi.

FARC’dan yapılan açıklamaya göre ateşkesi durdurmalarına rağmen Küba’daki müzakere masasından kalkmayacaklar. (HK)

* Kaynaklar: Al-Jazeera, BBC, Reuters.

** Fotoğraf: elcolombiano.com

http://www.bianet.org/bianet/militarizm/164757-farc-ordu-saldirilari-durdurmayinca-ateskesi-sonlandirdi?bia_source=rss

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org