Kolombiya hükümeti ve ELN, 6 aylık ateşkes konusunda anlaştı

Başkent Havana’da 2 Mayıs’ta başlayan üçüncü tur barış müzakerelerinin final aşamasına Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro da katıldı.

Kolombiya hükümeti ve ELN örgütü arasındaki müzakerelerde 6 aylık geçici ateşkes kararı alındı. Ateşkes anlaşması 3 Ağustos’tan itibaren geçerli olacak.

09 Haziran Cuma
DUVAR – Kolombiya hükümeti ile silahlı örgüt Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasında Küba’da başlayan üçüncü tur müzakereler, “6 aylık geçici ateşkes anlaşması” imzalanarak sona erdi.

Anadolu Ajansı’nın haberine müzakerelerin ardından açıklama yapan Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, müzakerelerin ardından 6 aylık ateşkes anlaşmasına varıldığını söyledi. Rodriguez, taraflar arasında sağlanan 180 günlük geçici ateşkesin 3 Ağustos’tan itibaren uygulanacağını dile getirdi.

ELN heyeti baş müzakerecisi Pablo Beltran, müzakerelere katkıları için Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel’e teşekkür ederek, “Bu ateşkesin insani bir amacı var, Kolombiya’da toplumunun barışın inşasına katılımı için çatışmanın şiddetinin azaltılması gerekir” dedi.

ELN’nin üst düzey liderlerinden Antonio Garcia da Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro’ya teşekkür etti. Garcia, “Bugün çok özel bir gün, Kolombiya halkına duyduğunuz güven için size son derece minnettarım” diye konuştu.

Barış Yüksek Komiseri Danilo Rueda da tarih bir kararın hayata geçtiğini vurgulayarak, “Bütün bu kararlar, kademeli ve yapıcı şekilde uygulanacaktır. Yaşam ve özgürlük meseleleri kararların merkezindedir. ELN, toplumun sürece katılımı hususunda hiç bu kadar yakın davranmamıştı” ifadelerini kullandı.

Başkent Havana’da 2 Mayıs’ta başlayan üçüncü tur barış müzakerelerinin final aşamasına Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro da katıldı.

ELN’nin kendilerine ulusal bir ateşkes yapılması önerisinde bulunduğunu aktaran Petro, “Mayıs 2025’te ELN ile devlet arasında on yıllardır süren savaş tamamen sona erecek” dedi. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org