Fransa Kuveyt’e 24 askeri helikopter satacak

Fransız bakan Le Drian, mart ayında yaptığı açıklamada Fransa savunma sanayisinin geçen yıl önemli bir başarıya imza attığını ve silah ihracının 8 milyar avroyu geçtiğini açıklamıştı.

Fransa Kuveyt’e 24 askeri helikopter satacak

Fransa’nın Kuveyt’e Airbus tarafından üretilen “Caracal” tipi 24 taarruz helikopteri satışı konusunda anlaşma sağlandığı bildirildi.

AA
Yayınlanma tarihi: 11 Haziran 2015 Perşembe
Cumhurbaşkanlığı, Kuveyt’e 24 askeri helikopter satışı konusunda anlaşma sağlandığını duyurdu.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı François Hollande ve Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir arasında bugün yapılan telefon görüşmesinde söz konusu anlaşma konusunda mutabakata varıldığı bildirildi.

Kuveyt’e satılacak “Caracal” tipi helikopterler Airbus firması tarafından üretiliyor. Fransa Hava Kuvvetleri envanterinde de bulunan bu taarruz helikopterleri, birliklerin havadan ikmali için de kullanılıyor.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, nihai anlaşmanın en yakın zamanda Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian ve Kuveytli muhatabı tarafından imzalanacağı da kaydedildi.

Fransa, yılbaşından bu yana Katar’a 6,3 milyar avro tutarında 24 adet Rafale savaş uçağı, Mısır’a 5,2 milyar avro tutarında yine 24 Rafale savaş uçağı ile bir fırkateyn satışı konusunda anlaşma sağlamıştı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, nisan ayında Fransa’ya yaptığı ziyarette 36 Rafale alma talebinde bulunmuştu.

Fransız bakan Le Drian, mart ayında yaptığı açıklamada Fransa savunma sanayisinin geçen yıl önemli bir başarıya imza attığını ve silah ihracının 8 milyar avroyu geçtiğini açıklamıştı. Le Drian, 2013 yılında 6,7 milyar avro olan silah ihracatının geçen yıl yüzde 16 oranında artış gösterdiğini bildirmişti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/296525/Fransa_Kuveyt_e_24_askeri_helikopter_satacak.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org