Fransa, Kuveyt’e 1,5 milyar euro tutarında silah satacak

Fransa, yılbaşından bu yana Katar’a 6,3 milyar euro tutarında 24 Rafale savaş uçağı, Mısır’a 5,2 milyar avro tutarında yine 24 Rafale savaş uçağı ile bir fırkateyn satışı konusunda anlaşma sağlamıştı.

Kuveyt, Fransa’dan 1,5 milyar Euroluk silah alacak

20/10/2015 23:44
Fransa, Kuveyt’e iki ülke arasındaki savunma ve güvenlik stratejik işbirliği kapsamında 1,5 milyar euro tutarında silah ve askeri mühimmat satacak.

RADİKAL – Fransa Savunma Bakanlığı kaynakları, savunma sanayi alanındaki işbirliği ve silah satışı ile ilgili anlaşmanın Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek el- Sabah ile ve Fransa Başbakanı Manuel Valls’in Perşembe günü yapacağı görüşme sırasında iki ülke savunma bakanları tarafından imzalanacağını duyurdu.

İki ülke arasındaki savunma anlaşmasının en önemli bölümünü 1 milyar euro tutarında, “Caracal” tipi askeri helikopter ihalesi oluşturuyor. Anlaşma gereği Fransa, Kuveyt kara kuvvetlerine zırhlı taşıma araçları satacak ve karakol gemilerinin modernizasyonuna destek verecek. Helikopter satışı konusunda ön mutabakatın sağlandığı ilk kez haziran ayında açıklanmıştı.

Kuveyt’e satılacak “Caracal” tipi helikopterler Airbus firması tarafından üretiliyor. Fransa Hava Kuvvetleri envanterinde de bulunan bu taarruz helikopterleri, birliklerin havadan ikmali için de kullanılıyor. Fransa, yılbaşından bu yana Katar’a 6,3 milyar euro tutarında 24 Rafale savaş uçağı, Mısır’a 5,2 milyar avro tutarında yine 24 Rafale savaş uçağı ile bir fırkateyn satışı konusunda anlaşma sağlamıştı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Nisan ayında Fransa’ya yaptığı ziyarette 36 Rafale alma talebinde bulunmuştu. Fransa, son olarak Ukrayna krizini yüzünden Rusya’ya teslim etmediği Mistral tipi 2 savaş gemisinin satışıyla ilgili Mısır ile yaptığı görüşmelerde anlaşmaya varmıştı.
AA

http://www.radikal.com.tr/dunya/kuveyt-fransadan-1-5-milyar-euroluk-silah-alacak-1456096/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org