Fransa, savaşmayı reddeden 19 Rus askerine sığınma hakkı verdi

Ulusal İltica Mahkemesi (CNDA), Cuma günü AFP’ye verdiği demeçte, Mahkemenin kararlarına göre “1 Ocak ile Mart 2024 ortası arasında 19 sığınma talebinin kabul edildiğini” söyledi.

Ukrayna’da savaş: Fransa, 2024’te 19 Rus ordusundan kaçan kişiye sığınma hakkı verdi

22.03.2024 saat
Rus vatandaşlarına mülteci statüsü verilmesi, 13 Aralık 2011 tarihli Avrupa direktifine ve Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın 26 Şubat 2015 tarihli kararına dayanmaktadır.

Temmuz 2023’te Ulusal İltica Mahkemesi tarafından Ukrayna’da savaşmayı reddeden Rus askerlerine mülteci statüsü tanındı.

Temmuz ayında Ukrayna’da savaşmayı reddeden Rus askerlerinin mülteci statüsünü prensipte tanıyan Ulusal İltica Mahkemesi (CNDA), Cuma günü yaptığı açıklamada, 19 Rus vatandaşının yılın başından bu yana Fransa’da sığınma hakkı kazandığını söyledi. CNDA, Cuma günü AFP’ye verdiği demeçte, Mahkemenin kararlarına göre “1 Ocak ile Mart 2024 ortası arasında 19 sığınma talebinin kabul edildiğini” söyledi.

Temmuz ayında mahkeme, “Rusya Federasyonu Anlaşması çerçevesinde kısmi seferberliğe boyun eğmemeleri nedeniyle Rusya’ya geri dönmeleri halinde kişisel zulüm risklerinin varlığını gösteren” Rus vatandaşlarına mülteci statüsü verilmesini içeren bir doktrin kabul etti.

Avrupa direktifi
Fransa’da Rus ordusundan kaçanlarla ilgili ilk doktrin olan bu doktrin, 13 Aralık 2011 tarihli Avrupa direktifine ve Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın 26 Şubat 2015 tarihli kararına dayanmaktadır. Mahkeme yine de bu talebi reddetmiştir. “İbraz edilen beyan ve belgelerin, başvuranın Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı bağlamında seferber edildiğinin tespitini mümkün kılmadığı” gerekçesiyle, kendisini asker kaçağı olarak tanıtan bir Rus’tan sığınma talebinde bulunmuştur .

CNDA başkan yardımcısı Christine Massé-Degois, “Mülteci statüsü altında koruma talebinde bulunmak için, belgeler veya ayrıntılı ve kişiselleştirilmiş beyanlar gibi belirli unsurlarla harekete geçirilebilirliğinizi kanıtlamanız gerekir” diye açıkladı.

Kaynak: Le Figaro

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org