Fransa’nın Katar’a sattığı 24 adet savaş uçağının fiyatı 6.3 milyar euro

Şubat ayında ilk satışını Mısır’a yapan Fransızlar, daha sonra Hindistan ile 36 uçak satışı konusunda anlaşmıştı. Yapılan bu anlaşma ile Katar, Fransa’dan Rafale alan üçüncü ülke olma özelliği taşıyor.

Fransa, Katar’s 6.3 milyar euro’luk savaş uçağı sattı

05/05/2015 10:55
Fransa’nın 24 adet Rafale tipi savaş uçağının satışı için Katar ile anlaşma imzaladığı bildirildi. 36 Katarlı pilot, Fransa ordusu tarafından eğitilecek.

RADİKAL – Fransa, yıllarca müşteri bulmakta zorlandığı Rafale savaş jetlerine bir alıcı daha buldu. Katar, Fransız Dassault Şirketi’nin ürettiği Rafaele uçaklarından almak üzere sipariş verdi. 6.3 milyar euro’ya (19 milyar TL) 24 savaş uçağının alınmasıyla ilgili olarak dün Doha’da yapılan törene Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da katıldı. Törende Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani de hazır bulundu.

Hollande-Al Sani görüşmesinde, kardeş iki ülke arasındaki ilişkiler ve bu ilişkilerin desteklenme yolları ile çeşitli alanlarda yaşanan gelişmeler ve ortak stratejik çıkarların sağlanması gibi konular ele alındı. Liderlerin, bölgede yaşanan son gelişmeler ile bölgesel ve uluslararası alanda ortak öneme sahip konular hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunduğu da kaydedildi.

ORTAK AÇIKLAMA YAYINLANDI

İki liderin gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından yayınladıkları ortak açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın Doha ziyaretinin başta savunma ve güvenlik olmak üzere iki ülke ilişkilerini daha da güçlendirdiği belirtildi. Açıklamada, 24 adet Rafale tipi Fransız savaş uçağının satışı için imzalanan anlaşma ile Katar’ın savunma alanında stratejik ortak olarak Fransa’yı seçtiği vurgulandı.

FRANSA 27 YILDIR SATAMIYORDU

Fransa’nın 27 yıldan bu yana pahalı olduğu ve sisteminin karmaşıklığı gibi nedenlerle istediği şekilde pazar bulamadığı, Rafale uçaklarını satmaya başladığı görülüyor. Bu yılın başında, şubat ayında ilk satışını Mısır’a yapan Fransızlar, daha sonra Hindistan ile 36 uçak satışı konusunda anlaşmıştı.

Yapılan bu anlaşma ile Katar, Fransa’dan Rafale alan üçüncü ülke olma özelliği taşıyor.

http://www.radikal.com.tr/dunya/fransa_katars_63_milyar_euroluk_savas_ucagi_satti-1349720

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org