Hindistan silahlanmada tam gaz: Fransa’dan 36 adet savaş uçağı alacak

Fransa basınında çıkan haberlerde Fransa’nın 7 milyar avro değerinde 63 Rafale uçağı satışı konusunda Hindistan’la uzlaşma sağladığı belirtilmişti. Fransa, geçtiğimiz Şubat ayında da Rafale tipi 24 savaş uçağı satışı konusunda Mısır ‘la anlaşma imzalamıştı. AA

Hindistan düğmeye bastı! Tam 36 adet

10/04/2015 22:20
Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Fransa’dan 36 adet Rafale tipi savaş uçağı satın alacaklarını bildirdi.

RADİKAL – Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile Elysee Sarayı’nda bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Modi, ülkesinin ilk etapta Fransa’dan 36 adet Rafale tipi savaş uçağı için siparişte bulunduğunu belirterek, siparişin devamı ile ilgili müzakerelerin ise sürdüğünü söyledi.

Hindistan Başbakanı, savunma sanayi dışında nükleer enerji alanında da Fransa ile ilişkileri geliştirmek istediklerini belirtti.

Hollande ise Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian’ın, en kısa zamanda söz konusu ihale ile ilgili Hindistan’a gideceğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Fransa ve Hindistan arasında karşılıklı güvene dayalı bir ilişki bulunduğunu belirtti ve iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın güçlenerek sürdüğünü ifade etti.

Hollande, savunma sanayi, nükleer ve yenilenebilir enerji alanında iki ülke arasında işbirliğinin güçlenerek artacağını kaydetti.

İki ülkenin de terör tehdidine karşı mücadele verdiğini vurgulayan Hollande, bu tehdide karşı iki ülke arasında istihbarat alanında önemli işbirliği yapıldığını belirtti.

Toplantı öncesi iki ülkenin ilgili bakanları arasında teknoloji, bilim ve kültür alanlarında işbirliğinin geliştirilmesini öngören anlaşmalar imzalandı.

Fransa basınında çıkan haberlerde Fransa’nın 7 milyar avro değerinde 63 Rafale uçağı satışı konusunda Hindistan’la uzlaşma sağladığı belirtilmişti.

Fransa, geçtiğimiz Şubat ayında da Rafale tipi 24 savaş uçağı satışı konusunda Mısır ‘la anlaşma imzalamıştı. AA

http://www.radikal.com.tr/dunya/hindistan_dugmeye_basti_tam_36_adet-1333437

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org