Frontex’in yerine geçecek yeni “Avrupa Sınır ve Sahil Koruma Gücü” kuruluyor

Toplam bin 500 daimi personeli olacak Avrupa Sınır ve Sahil Koruma Gücü, AB dış sınırlarından geçişleri yönetmeyi ve sığınmacıların ortaya çıkarttığı zorluklarla mücadele etmeyi amaçlıyor.

Avrupa Sınır ve Sahil Koruma Gücü kuruluyor

23.06.2016
AB, Avrupa Sınır ve Sahil Koruma Gücü kurulması konusunda uzlaştı.

AP, AB Konseyi ve AB Komisyonu, Avrupa Sınır ve Sahil Koruma Gücü kurulması konusunda aralarında anlaşma sağladıklarını açıkladı.

Schengen sınırlarında görev alacak ve mevcut Frontex yerine geçecek yeni Sınır ve Sahil Güvenlik Gücü’nün resmen faaliyete başlaması için AB İçişleri ve Adalet Konseyi’nde ve Avrupa Parlamentosu’nda onaylanması gerekiyor. AB kurumları arasında sağlanan uzlaşıyla, bu sürecin gelecek ay hızla tamamlanması bekleniyor.

Anlaşmaya göre, Avrupa Sınır ve Sahil Koruma Gücü, AB dış sınırlarından geçişleri yönetmeyi ve sığınmacıların ortaya çıkarttığı zorluklarla mücadele etmeyi amaçlıyor.

Toplam bin 500 daimi personeli olacak kurumun personel ve teknik ekipman içeren bir havuzu olacak. Acil ihtiyaç doğması halinde havuzdaki personel ve ekipman bir hafta içinde gereken bölgeye iletilecek.

İzleme ve risk analiz merkezi kurularak, AB içinde göç akımları, risk analizleri, durum değerlendirmeleri ile sınırlardaki zayıf noktalar belirlenecek. Kurum, üye ülkelerin dış sınırlarının korunması ile ilgili, operasyonel, teknik ve kaynak desteği sağlayacak.

Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org