Gerginlik ve krize rağmen Almanya Türkiye’ye silah satmayı sürdürüyor

Sadece 2017 yılının ilk dört ayında Türk ordusu Alman silah firmalarından 5 milyon 600 bin Euro değerinde silah ve mühimmat satın aldı.

Erdoğan silahını hala Almanya’dan temin ediyor!

Merkel hükümeti ve Erdoğan rejimi arasındaki gerginlik ve krizlere rağmen, Almanya’nın Türk devletiyle silah ticaretini sürdürdüğü ortaya çıktı.

ANF BERLIN Cuma, 11 Ağu 2017
Sadece 2017 yılının ilk dört ayında Türk ordusu Alman silah firmalarından 5 milyon 600 bin Euro değerinde silah ve mühimmat satın aldı.

Almanya’da silah firmalarının yurt dışına yaptığı satışlara hükümetin onay vermesi gerekiyor. Hıristiyan demokrat ve sosyal demokratların büyük koalisyon hükümeti ise Erdoğan’a karşı verilen restlerin aksine silah ticaretinin gün geçtikçe daha fazla yeşil ışık yakıyor.

Merkel hükümetinin Ekonomi Bakanlığı, Sol Parti’nin Türkiye ile yapılan silah ticaretine ilişkin soru önergesine yanıt verdi. Bakanlığın yanıtında silah ticaretinin neredeyse bir yıldır Erdoğan iktidarıyla süren gerginlik ve krizlerden hiç de etkilenmediği görüldü.

2016’DA SİLAH TİCARETİ İKİ KAT ARTTI

Almanya’nın 2016 yılında 49 milyon Euro değerinde Türk ordusuna silah ve askeri mühimmat sattığını açıklayan Ekonomi Bakanlığı, bu rakamın 2015 yılında ise 26 milyon 500 bin Euro değerinde olduğunu itiraf etti.

Bakanlık, 2017 yılının ilk dört ayında ise neredeyse 2015 yılının toplamı kadar Türkiye’ye 22 milyon Euro değerinde silah ve askeri malzeme satışına izin verildiğini bildirdi. Soru önergesini hazırlayan Sol Parti Milletvekili Dağdelen, Merkel hükümetinin radikal İslamcı terörü destekleyen ülkeleri silahlandırdığına dikkat çekti.

Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar gibi ülkelerle silah ticaretinin tehlikeli olduğunu söyleyen Dağdelen, “Silah sevkiyatıyla hükümet bölgedeki çatışmalarda yangına körükle gidiyor” benzetmesini yaptı.

ERDOĞAN RHEİNMETALL’İ SARAYINDA AĞIRLAMIŞ!

Geçtiğimiz günlerde ise Alman silah firması Rheinmetall’in Türkiye’de 7 milyar Euro değerinde bin panzeri üreteceği ortaya çıkmıştı. Erdoğan’ın Kasım 2015’te Rheinmetall’in menejerlerini bu iş için sarayına davetinin fotoğrafları basında yer almıştı.

Almanya’nın önde gelen haber dergilerinden Stern geçtiğimiz haftaki sayısında Rheinmetall’in Ankara ile yaşanabilecek kriz ve gerginlerden etkilenmemesi için bir planı yıllar önce devreye soktuğunu yazmıştı. Rheinmetall şefi Armin Papperger kurnazlık yapıp Türk ordusuna verilecek tankları daha 2015’de Türkiye’de üretmeye karar verdiğini ve bunun için Erdoğan’ın sarayına çıktığı ifade edilmişti.

Kaynak: ANF

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org