Roketsan’ın “yerli ve milli” füze teknolojisini Almanya’dan aldığı ortaya çıktı

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın verdiği yanıttan anlaşıldığı kadarıyla AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “yerli üretimimizdir” diyerek övündüğü yeni adıyla Mızrak-O olarak adlandırılan LRAT ve MRAT füzelerinin düzeneğine ait teknoloji Almanya’dan alındı.

Füze teknolojisi Almanya’dan

Cumartesi, Ağustos 1, 2020
Alman Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın verdiği yanıttan anlaşıldığı kadarıyla Erdoğan’ın ‘yerli üretimimizdir’ diyerek övündüğü, yeni adıyla Mızrak-O olan füzelerin düzeneğine ait teknoloji Almanya’dan alındı

Almanya’nın TSK için roket ve füze üreten Roketsan’a “harp başlığı” sattığı ortaya çıktı. Merkel hükümetinin Türkiye’ye satılmasına onay verdiği bir başka teknoloji ise SİHA’lardan da atılan LRAT ve MRAT füzelerinde kullanıldı. Oysaki geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye’ye silah satışını tamamen durdurduklarını ileri sürmüştü.

Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) Perwer Yaş imzasıyla yer alan bir habere göre Almanya’nın muhalefet partilerinden Yeşiller Partisi, geçtiğimiz Haziran ayında SİHA’larda da kullanılan füzelerde Alman teknolojisinin olup olmadığına dair Federal Meclis’e bir soru önerisi vermişti. Angela Merkel’in başbakanlığındaki Federal Hükümet’in yanıtlaması talebiyle verilen soru önerisinde TSK’nin “UMTAS” veya “Mızrak-U” ile “MAM-L” olarak isimlendirdiği füzeler sorulmuştu. Ayrıca TSK’nin son dönemlerde uluslararası hukuka aykırı olarak Suriye’nin topraklarına girdiği ve Libya’da savaşa kalkıştığı, tüm bu gelişmelerde Almanya’nın Ankara rejimiyle yaptığı füze satış anlaşmalarının payı olabileceğine dikkat çekilmişti. Yeşiller’in soru önerisini Merkel hükümeti adına Ekonomi ve Enerji Bakanlığı yanıt verdi. Yanıta göre Almanya’nın Türkiye’ye sattığı teknoloji OMTAS veya Mızrak-O olarak adlandırılan LRAT ve MRAT füzelerinin “harp başlığı”nda kullanıldı. Alman Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Türkiye’ye satılan LRAT ve MRAT’ın teknolojilerine ilişkin meclise gönderdiği yanıtta şu bilgileri açıkladı:

-2014 yılında LRAT’ın harp başlığında kullanılmak üzere 10 parçanın satışına onay verildi.

-Savaş silahlarını kontrol eden yasalara uygun şekilde 2010 yılından bu yana Roketsan firmasına toplam 10 harp başlığı teslim edildi.

-2010, 2011, 2012, 2018 yıllarında LRAT’nın harp başlığı için, 2013 ve 2018’de MRAT’ın (Orta Menzilli Tanksavar Füze Sistemi) harp başlığında kullanılmak üzere teknolojilerin Türkiye’ye satılmasına onay verildi.

‘Harp başlığı’ nedir?

“Harp başlığı” belirli bir taşıyıcı kovan içerisinde hedefe taşınan patlayıcı, yanıcı ya da zehirli bir materyal ve bu materyali söz konusu kovan hedefe vardığında etkin hale getiren tetikleme mekanizmasından oluşan düzenektir. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın verdiği yanıttan anlaşıldığı kadarıyla AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “yerli üretimimizdir” diyerek övündüğü yeni adıyla Mızrak-O olarak adlandırılan LRAT ve MRAT füzelerinin düzeneğine ait teknoloji Almanya’dan alındı. İnsansız hava araçlarının yanı sıra yerden ve helikopterlerden de atılabilen LRAT (Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi) ve MRAT (Orta Menzilli Tanksavar Füze Sistemi) füzeleriyle TSK; kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık sayesinde gece/gündüz, her türlü hava şartlarında kitlesel saldırılar yapabiliyor. Ayrıca bu füzelerle hareket halindeki araçlar da vuruluyor.

Süleymaniye’de kullanıldı

TSK, Rojava ve Güney Kürdistan’da İnsansız Hava Araçları’nı (SİHA) kullandı. Bu kullanımlarda sivil halk da zarar gördü. Son olarak 25 Haziran’da Süleymaniye kentine bağlı Şarbajar’da SİHA’ların saldırısında 2 sivil hayatını kaybetmiş, 8 kişi de yaralanmıştı. 23 Haziran günü ise Kobanê’nin Helîncê köyünde 3 Kürt kadın aynı yöntemle katledilmişti. TSK’nin SİHA’larla gerçekleştirdiği saldırlarda sivil halkın da zarar görmesi bir süredir Almanya’daki muhalefet partilerinin gündeminde. Geçtiğimiz günlerde Sol Parti Milletvekili Andrej Hunko’nun sorusuna yanıt veren Devlet Bakanı Niels Annen, Türkiye devletinin SİHA’ların kullanımında uluslararası yasalara uymasını istemişti.

Kaynak: Yeni Yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org