Güney Kore: “Sorun daha da ciddileşirse, kendi nükleer silahlarımızı elde edebiliriz”

Güney Kore Devlet Başkanı Yeol, “Ancak eğer sorun daha da ciddileşirse, kendi nükleer silahlarımızı elde edebiliriz ve Güney Kore’ye taktik nükleer silahlar konuşlandırabiliriz. Böyle bir durum çok uzun sürmez” dedi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon, ülkesinin kendi nükleer silahlarını edinebileceğini duyurdu

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Kuzey Kore’nin nükleer tehdidinin artması halinde, Güney Kore’nin “kendi nükleer silahlarını edinebileceğini” söyledi.

13 Ocak 2023
Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Güney Kore’nin “kendi nükleer silahlarını edinebileceğini” söyledi.

Yoon Suk Yeol, “Artık Kuzey Kore’nin nükleer tehdidi sadece Güney Kore’ye bir tehdit değil ya da ABD’nin Güney Kore’yi koruması meselesi değil. Güney Kore, Japonya ve ABD için sözde ortak ilgi alanı haline geldi” dedi.

Ülkesinin, ileri teknolojisinin, nükleer silah geliştirilmesinde kullanılabileceğini savunan Yoon, “Ancak eğer sorun daha da ciddileşirse, kendi nükleer silahlarımızı elde edebiliriz ve Güney Kore’ye taktik nükleer silahlar konuşlandırabiliriz. Böyle bir durum çok uzun sürmez” ifadesini kullandı.

“Her zaman gerçekçi olarak, mümkün yolları tercih etmek önemli” diyen Yoon, Kuzey Kore tehditlerine karşı genişletilmiş caydırıcılığı güçlendirme çabalarına dikkati çekti. Yoon’un “nükleer silah” beyanı, 2022’de üstlendiği Devlet Başkanlığı görevi sonrası bir ilk olarak kayda geçti.

BAŞKANLIK OFİSİ YETKİLİSİ KONUŞTU
Güney Kore Devlet Başkanlık Ofisi yetkilisi yaptığı açıklamada, Yoon’un “Güney Kore’nin nükleer silah edinme” açıklamalarının, “Kuzey Kore tehdidine karşı ulusun savunulması konusunda kesin taahhüdü vurguladığını” aktardı.

Ulusal güvenlik söz konusu olduğunda “her zaman en kötü senaryonun” dikkate alınması gerektiğini kaydeden söz konusu yetkili, “(Yoon’un) Yorumların en önemli kısmı, şu anda gerçekçi bir önlem olarak, Güney Kore ile ABD arasındaki güvenlik ittifakı içinde genişletilmiş caydırıcılığı etkili bir şekilde güçlendirmenin önemli olduğuydu” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org