Kuzey Kore’nin yeni füzesi tüm ABD’yi vurabilir

Kuzey Kore, son denemenin ardından tüm ABD’ye ulaşabilecek Kıtalararası Balistik Füze (ICBM) geliştirdiklerini duyurdu.

Kuzey Kore: Yeni füze tüm ABD’ye ulaşabilir

Kuzey Kore son Kıtalararası Balistik Füze (ICBM) denemesiyle birlikte Hwasong-15 füzelerinin tüm ABD’ye ulaşabileceğini açıkladı. Deneme, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore’yi ‘terörü destekleyen ülke’ listesine koymasından sonra gerçekleşti.

29 Kasım 2017
Kuzey Kore, son denemenin ardından tüm ABD’ye ulaşabilecek Kıtalararası Balistik Füze (ICBM) geliştirdiklerini duyurdu. Son yapılan füze denemesinin, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore’yi ‘terörü destekleyen ülkeler’ listesine eklemesinden sonra yapılması dikkat çekti.

Reuters’ın haberine göre, Kuzey Kore tarafından yapılan açıklamada füzenin 4 bin 475 kilometrelik irtifaya ulaştığı ve 53 dakikada 950 km kat ettiği açıklandı. Bu irtifa, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun bulunduğu noktadan yaklaşık 10 kat daha fazla. Hwasong-15 adı verilen yeni füzenin başarılı denemesinin ardından Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, tarihi amaçlarından nükleer devlet ve füze inşa gücünü tamamladıklarını söyledi.

ABD, Güney Kore ve Japonya’dan füze denemesine yönelik ‘tehdit’ yorumları geldi. Son denemenin, Kuzey Kore’de Eylül ortasından bu yana yapılan ilk füze denemesi olduğu kaydedildi.

Kaynak: İlke Haber

**

Trump’tan Kuzey Kore’ye füze tepkisi

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore’nin füze denemesine ilişkin, “Bununla ilgileneceğiz. Bu konu hakkında General Mattis ile uzun bir konuşmamız oldu. Bu, ele alıp değerlendireceğimiz bir durum.” dedi

29 Kasım 2017 Çarşamba 01:58
ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore’nin son füze denemesiyle ilgili gerekli adımları atacakları mesajını vererek, “Bununla ilgileneceğiz. Bu, ele alıp değerlendireceğimiz bir durum.” açıklamasını yaptı.

Trump, Beyaz Saray’da basın mensuplarına Kuzey Kore’nin son füze denemesiyle ilgili kısa bir değerlendirmede bulundu.

“Bununla ilgileneceğiz. Bu konu hakkında General Mattis ile uzun bir konuşmamız oldu. Bu, ele alıp değerlendireceğimiz bir durum.” diyen Trump, kendisi için ABD ordusunun en önemli öncelikler arasında olduğunu vurguladı.

Kaynak: İlke Haber

**

Pentagon’dan Kuzey Kore füze açıklaması

Pentagon sözcüsü Albay Manning, “Doğu yakası saatiyle yaklaşık 13.30’da Kuzey Kore’nin muhtemel bir füze denemesi yaptığını tespit ettik.” dedi.

29 Kasım 2017
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Kuzey Kore’nin, bir füze denemesi daha yaptığını belirledi.

Pentagon Sözcüsü Albay Rob Manning, “Doğu yakası saatiyle yaklaşık 13.30’da Kuzey Kore’nin muhtemel bir füze denemesi yaptığını tespit ettik. Durumu değerlendirme sürecindeyiz. Daha sonra hazırlandığında detayları paylaşacağız.” ifadesini kullandı.

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Huckabee Sanders ise ABD Başkanı Donald Trump’ın füze denemesi ile ilgili bilgilendirildiğini Twitter hesabı üzerinden duyurdu.

Güney Kore haber ajansı Yonhap, Kore Genelkurmay Başkanlığına dayandırdığı haberinde Kuzey Kore’nin 75 gün aradan sonra füze denemesini Pyongyang’ın kuzeyinde gerçekleştirdiğini, “tanımlanamayan balistik füzenin” Doğu Denizi’nin Pyongyang açıklarına düştüğünü kaydetti.

Kuzey Kore’nin füze denemesine karşılık Güney Kore ordusunun da yaklaşık aynı saatlerde güdümlü füze ateşi gerçekleştirdiği kaydedildi.

Kuzey Kore en son denemeyi 15 Eylül’de orta ölçekli balistik füze fırlatarak yapmıştı.

Kaynak: İlke Haber

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org