Güney Koreli savaş karşıtlarından DX Korea silah fuarında eylem

DX Kore, covid-19 salgınının başlangıcından bu yana Asya’da düzenlenen ilk silah ticareti etkinliğiydi. Güney Kore, silah ihracatı açısından dünyada 8. sırada yer alıyor.

“Ölüm pazarı”: Savaşsız Dünya, DX Kore silah fuarında harekete geçiyor

24 KASIM 2020
Güney Kore örgütü World Without War‘dan aktivistler, Yemen’deki savaş, Azerbaycan-Ermenistan ihtilafı ve Batı Papua’daki insan hakları ihlalleri ile ilgili şirketleri hedef alarak DX Kore silah fuarı içinde doğrudan harekete geçti. Grup, korkunç orakçılar gibi giyinmiş ve dünya çapında silah ticaretinin etkisine dair işaret ve görüntülerle silah fuarına girdi. DX Kore, covid-19 salgınının başlangıcından bu yana Asya’da düzenlenen ilk silah ticareti etkinliğiydi.

Kore Savunma Sanayii Fuarı – veya DX Kore – Kore Ordusu Birliği ve KOTRA ev sahipliğinde ve Savunma Bakanlığı ve Savunma Satın Alma Dairesi dahil 15 kuruluşun sponsorluğunda, savunma sanayi için ihracatı teşvik etmeyi amaçlıyor. Savaşsız Dünya’ya göre, olay silah tüccarlarının “aktif olarak silah ihracatı sözleşmelerini değiştirmesine ve imzalamasına” izin veriyor. Güney Kore, silah ihracatı açısından dünyada 8. sırada yer alıyor ve Kore silahlarına, dünyanın dört bir yanındaki çatışma bölgelerinde ve insan hakları ihlallerinde tanık oluyor:

Grup, Yemen’deki çeşitli savaşlarda ve hava saldırılarında Kore yapımı parçalı el bombaları ve tanksavar güdümlü füzelerin yarışlarını tespit etti.

Koreli şirketler Hanwha ve LIG Nex1 tarafından geliştirilen “Hyeongung” adlı tanksavar güdümlü bir silahın Ermenistan-Azerbaycan savaşında kullanıldığı tespit edildi.
Daeji Precision Industries tarafından üretilen tazyikli su ve zırhlı araçlar , Endonezya güvenlik güçleri tarafından Batı Papua’daki şiddetsiz hareketi bastırmak için kullanıldı.

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org